Skip to content

Microsoft Teams Toplantıları – Salt Görüntüle

Microsoft Teams Toplantıları – Salt Görüntüle

Çok yakında Microsoft Teams, bir Teams masaüstü uygulaması (Windows veya Mac), Teams Web veya Teams mobil (Android ve iOS) aracılığıyla bir toplantıya erişilirken salt görüntüle (view-only) seçeneğiyle 20.000’e kadar toplantı katılımcısını destekliyor olacak. (Bu özellik, E5, E3, A5 veya A3 lisanslarına sahip olanlar için geçerlidir.)

Bu özellik ne zaman gelecek?

  • Aşama: 20.000 salt görünütüleyebilen katılımcıya geçici bir artış, Şubat sonundan Haziran ayı sonuna kadar sürecek
  • 2. Aşama: Salt görüntüleme ile katılan katılımcı kapasitesi, 1 Temmuz’da 10.000 salt görüntüle katılımcı sayısına geri dönüyor olacak

Bu özellik kurumunuzu nasıl etkileyecek?

Şu anda, Teams toplantıları 300 kullanıcıyla sınırlı durumda. Kapasiteye ulaşıldıktan sonra başka hiç kimse toplantıya katılamaz. Bu güncelleme ile, uygun bir lisans atanan toplantı düzenleyicileri, taşma kapasitesine sahip bir Teams toplantısına ev sahipliği yapabilecek.

  • Şubat sonundan Haziran ayı sonuna kadar 20.000’e kadar katılımcı salt görüntüle seçeneğiyle bir toplantıya katılabilecek.
  • 1 Temmuz 2021’den sonra 10.000’e kadar katılımcı salt görüntüle seçeneğilye bir toplantıya katılabilecek.

Teams Live Event limitindeki artışa benzer şekilde, bu yoğun uzak çalışma süresinde, katılımcı sınırlarını geçici olarak artırıldı.

Toplantı düzenleyen kişiler, katılımcı sayılarında veya raporlarında salt görüntülenen katılımcıları göremeyecekler. Bu özellik, verilerin e-keşfini desteklemez. Organizatörler, bir toplantıdan salt görüntülenebilir katılımcıları kaldıramaz.

Bir toplantı düzenleyicisi bu özelliği etkinleştirdiğinde:

  • Bir toplantı kapasitesine (300 kullanıcı) ulaştıktan sonra, katılımcılar maksimum sayıya kadar (hangi aşamada olduğuna bağlı olarak) salt görüntü seçeneğiyle katılabilecekler
  • Salt görüntüle şeklinde katılan katılımcılar, normal katılımcılar (toplantı kapasitesine ulaşmadan önce katılanlar) için mevcut olan normal etkileşimi etkilemeyecektir.
  • Yalnızca görüntüle seçeneğiyle katılabilen katılımcı sınırına ulaşıldığında, yalnızca görüntüle seçeneğiyle başka katılımcılar katılamaz.

Salt görüntüle seçeneğini kullanan katılımcıların, toplantıya salt görüntülenebilir kapasiteyle katılmak için özel bir SKU’ya ihtiyaçları yoktur. Ancak, belirlenen Lobi Politikalarına veya Seçeneklerine göre Lobiden geçmek için izne ihtiyaçları vardır.

  • Salt görüntüle şeklinde katılan katılımcılar, tüm lobi ve güvenlik politikası mekanizmalarını takip ediyor olacaklar.
  • Salt görüntüle şeklinde katılan katılımcılar, toplantı özelliklerine sınırlı erişime sahip olacaktır. Örneğin, tüm sesleri dinleyebilir ve toplantı sırasında paylaşılan bir ekranı veya pencereyi görüntüleyebilirlar. Ancak, ses veya görüntü paylaşamazlar ve toplantı sırasında paylaşılan sohbeti veya diğer uygulamaları göremezler.

 

Hazırlanmak için yapmanız gerekenler

Bu özellik, kullanıcılarınız için varsayılan olarak KAPALI durumdadır.

.Lisansları atamaya hazırlanırken bu özelliği tüm kiracınız için etkinleştirmek üzere PowerShell’i kullanabilirsiniz.

  • Set-CsTeamsMeetingPolicy -Identity Global -StreamingAttendeeMode Enabled

Not: Salt görüntüleme özelliği, Teams Live Event akış hizmetleri kullanılarak sağlanır.

 

Bu özelliğin bağlı olduğu yol haritasını buradan inceleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımızda yepyeni bir deneyim olan Microsoft Viva’yı ele almıştık. Hala okuma fırsatı bulamadıysanız, buradan okuyabilirsiniz.

Yeni özellikler ve güzel haberlerle görüşmek dileğiyle, kendinize iyi bakın. 👩🏻‍💻