Skip to content

Power BI – Ağustos 2019 Güncellemelerinden En Beğendiklerimiz

Power BI – Ağustos 2019 Güncellemelerinden En Beğendiklerimiz

Power BI ‘ın ağustos ayı güncellemesi çıktııı!! Gelin hemen kritiğini yapalım.

Power BI’ın en büyük pazarlama taşlarından biri her ay mutlaka güncelleme alıyor olması. Bu olay, Power BI piyasaya çıkarken kullandığı argümanlardan olduğu ve gelecekte Power BI ile ilgili çok konu gündemde olduğu için bu güncellemeler hız kesmeden devam edecek. Bu ayın Ağustos güncellemelerine şöyle bir göz attım ve en beğendiklerimi sizler için derledim.

1-Power BI Groupıng visuals

İşte bu! Basit gibi gözüken ama müthiş kolaylık sağlayan bir özellik. Basit değişikliklerin kaderi yapıldığında takdir almaktır, yapılmadan takdir edilmezler. Faydası hep yürürlüğe girince anlaşılır. Ama bunun olması için haykıran bir kitle vardı.

Rapor sayfası üzerindeki görsellerin yerini değiştirirken, bookmarklar için görünürlükleriyle oynarken yaşanılanların anlatılması için güzel Türkçemizde çok güzel bir laf var; “Yaşayan bilir” diye; özellikle aynı işlemi defalarca yapmak zorunda kalanlar. Bunun en sık yaşanılan örneği her sayfada bulunması tasarlanan görsellerin taşınması işleminde yaşanmakta. Tek tek kopyalanacak görsellerin seçilip kopyalanıp ilgili yere yapıştırılması gerekiyor.

Gruplama özelliğini yaptığınızda kopyalamak, arka plan vermek ve en boy oranlarını değiştirmek oldukça kolaylaşıyor. Görselleri CTRL ile seçip sağ tık yaptığınızda bu komut artık karşınıza çıkıyor. Sağ tık çok mutlu. Çünkü sağ tık, Power BI’da işe yaramaya başladı.

Power BI Groupıng visuals

 

 

 

 

 

2- Power BI Koşullu Biçimlendirme İçin Simge Stili Seçici

Koşullu biçimlendirme yapmayı sevdik. Çünkü hemen bir öngörü elde etmemize olanak sağlıyor. Ancak insan istiyor ki sevmediğim düşük satışın yanına çarpı koyayım, sevdiğim yüksek satışın yanına tik kondurayım. Bu feryatlar dile gelmiş olacak ki artık bu özelliği de Ağustos güncellemesi ile kullanacağız. Bu özellik Excel’de hali hazırda var olan bir özellik olduğu için aslında bir yandan da bunu bekliyorduk.

Power BI Koşullu Biçimlendirme İçin Simge Stili Seçici

 

 

 

 

 

 

 

3- Key Influencer artık measure destekliyor

Key Influencer, ilgilendiğiniz bir ölçümü yönlendiren faktörleri anlamanıza yardımcı olur. Verileri analiz eder, önemli faktörleri sıralar ve bunları kilit etkileyici olarak görüntüleyen efsane bir özellik. Bu özellik artık measureları da destekliyor ki bu da çok geniş analizler yapabileceğimiz anlamına geliyor.

Key Influencer artık measure destekliyor

4- Bağlantılar

  • Artık PostgreSQL’e direct query yapabiliyoruz. Bu özellik beta olarak açıldı. Bunu büyük bir kitle bekliyor.
  • MarkLogic database’ine bağlanıp artık buradan rapor yapabiliyor olacağız.
  • SAP HANA bağlantı sağlayıcısı artık HDI Containers’a da bağlanabiliyor.

Bu ay ki güncellemeler güzel geldi. Bir de dark tema gelse çok güzel olur. Light arayüz pek benlik değil. Sizin de Power BI ile ilgili gelişim fikirleriniz varsa ideas.powerbi.com adresinden fikrinizi belirtebilirsiniz. Kendinize iyi bakın.

Good Game

Good game well played.