Skip to content

Modern İletişimin İş Dünyasındaki Lideri: Microsoft Teams Phone

Modern İletişimin İş Dünyasındaki Lideri: Microsoft Teams Phone

Aylık 270 milyondan fazla aktif kullanıcısıyla Microsoft Teams, birkaç yıl önce iş hayatımızda mümkün olmayan iletişimi ve iş birliğini artık mümkün kılıyor. Teams platformunda düzenlenen bir toplantı sırasında dosya paylaşımı yapabilir; Excel, Word, Powerpoint gibi herkesin bildiği geleneksel uygulamaları toplantı katılımcılarıyla birlikte eş zamanlı olarak çalışabilir ve iş birliği yapabilirsiniz. Tüm bu özelliklerin yanı sıra bir de Teams Phone/Voice özelliği ile Teams platformu üzerinden sanki bir sim kartınız varmış gibi cep telefonu, tabletiniz, akıllı masa telefonunuz veya bilgisayarınızdan dünyayı arayabilir, aramaları yanıtlayabilir, Teams’in barındırdığı ve sürekli güncellemeye devam ettiği ses yeteneklerinden yararlanabilirsiniz.

Microsoft Teams yalnızca bir uygulama değil, uygulamaların anlık ve entegre olarak çalıştığı bir çatı platformdur.

Pandemiyle birlikte süregelen uzaktan çalışma ve dijitalleşme gerekliliği hem şirketlerin hem de çalışanların yetkinliklerini arttırabileceği kullanıcı dostu bir platform arayışıyla yatırım yapmalarını sağladı. Giderek daha fazla KOBİ ve büyük ölçekli işletmeler, geleneksel ofis telefon sistemlerinin yerini alması adına Microsoft Teams Telefon Ses Çözümleri’ne geçti. Bunun ana nedenleri genellikle Teams’i zaten kullanıyor olmaları ve çalışanların masa telefonlarına uzaktan çalışırken erişememeleri, herkesin şirket hattı ve telefonu olmaması, uzaktan çalışırken bile kullanabileceği bir telefon sistemine ihtiyaç duymalarıdır.

Microsoft Teams Phone, Voice Solutions

Microsoft Teams Phone Ses Hizmetleri

Hangi cihazda olursanız olun, sabit hat numaralarıyla telefon görüşmeleri yapın ve çağrıları yanıtlayın.

Artık fiziksel bir ahizeye veya ofis masasına bağlanmanız gerekmiyor. Teams Phone ile arama yapabilir veya çağrı alabilirsiniz. (Mobil, tablet veya bilgisayara entegre ve anlık iletişimde çalışmaktadır.) Birisi sizi aradığında, tüm bu cihazlar çalar ve aramayı hangisinden cevaplayacağınızı seçebilirsiniz.

Bir aramayı cevaplamak için cep telefonlarını kullanırken bile kişiler arasında aramaları kolayca aktarın. 

Teams Microsoft 365’in bir parçasıdır, şirketiniz kişileri Outlook’tan veya şirket adres defterinden eşitleyebilir, bu da kişileri bulmayı ve çağrıları birbirine aktarmayı kolaylaştırır. Erişmek ve ulaşmak için teknolojinin getirdiği en büyük kolaylık.

Takımlar çağrılarını yönlendirebilirler.

Teams, aramaların doğru kişilere veya ekibe yönlendirilmesini otomatik hâle getirmek için önceden kaydedilmiş mesajları ve arama seçeneklerini oynatabilen bir otomatik görevli (IVR) özelliğine sahiptir, bu da harika bir müşteri deneyimi sağlarken zamandan tasarruf sağlar. Örnek, –“Peakup Teknoloji’ye hoş geldiniz, lütfen Teams Phone Voice Çözümleri için 1e veya Microsoft Ürünleri danışmanlığı için 2ye basın.

Teams bir sanal resepsiyonist, otomatik görevli olarak çalışabilir. 

Teams, şirket adres defterini kullanarak talep edilen kişiyi arayabilir ve doğrudan kişiye çağrıları yönlendirebilir. Örnek operatör kaydı: “Lütfen konuşmak istediğiniz kişinin adını paylaşın, ben de sizi  kendisine aktarayım.”

Çağrıları bir ekibe yönlendirebilir ve müsait bir kişi için arama yapabilirsiniz. 

Teams, çağrı kuyruklarını kullanarak bir ekipteki birden fazla kişiyi aynı anda arayabilir. Aynı şekilde bir sonraki uygun personeli bulmak için ekip üyelerini tek tek arayabilir.

microsoft_teams_m365

Teams Phone ile doğrudan Teams üzerinden yapılan telefon görüşmeleri aracılığıyla VoIP(Bir telekomünikasyon iletişimi, IP üzerinden ses, video veya mesaj gönderilmesidir.) işlevselliği ve küresel erişim sunan teknolojinin ulaştığı yeni bir kapıyı aralanıyor. Bu, tipik bir fiziksel telefon hizmetiyle benzer ses hizmetlerini sunan, ancak tamamen bulut tabanlı bir telefon çözümüdür. Bugün çoğu dijital iş yeri platformunda genellikle eksik olan şey, şirketin binasının dışından telefon görüşmeleri yapamamaktır. Teams Phone bu sorunu bulutta entegre olarak çalıştırdığı özel PTSN(dünya genelinde kullanılan telefon ağı.) hizmeti aracılığıyla çözmektedir.

Hâlihazırda Microsoft 365 kullanıyorsanız bulut hizmetleri çözümlerine geçişi tamamlamanın bir sonraki adımı Teams Phone’a (Voice) geçiş yapmaktır.

Teams Phone bir telefon sisteminden beklediğiniz özellikleri sunmaktadır, örneğin:

microsoft_teams_phone_features_ozellikleri

Bir sonraki yazımızda teknik olarak altyapıdan/mimariden bahsedeceğiz. Teams Phone, Voice hakkında daha fazla bilgi edinmek ve iş ihtiyaçlarınıza nasıl uyum sağlayabileceğini öğrenmek için PEAKUP Teknoloji’ye buradan ulaşabilirsiniz.