Skip to content

Mıcrosoft Offıce 365 yeni gelen güncelleme ve Gelişmeler

Mıcrosoft Offıce 365 yeni gelen güncelleme ve Gelişmeler

Microsoft Teams Update: 250 kişiye kadar grup sohbeti

Bildiğiniz gibi sohbet üzerinden açılan gruplarda maksimum katılımcı sayısı 100 idi. Müşterilerinden gelen yoğun istekler üzerine Microsoft maksimum sohbet boyutunu 100 kişiden 250’ye çıkarıyor.

Tasks: Outlook Görevleri, Planner ve To do

Microsoft Teams içerisindeki Planner uygulaması Tasks uygulaması olarak değişiyor! Tasks, Microsoft To-do, Planner ve Outlook görevleri ile kanalları konsolide ederek kişisel ve ekip içerisinde size atanmış görevlerinizi tek bir yerden yönetmenizi sağlacak. Dağınık şekilde duran tüm görevlerimizi önemine, bitiş zamanına göre gruplayarak birleştirecek, hatta listeler, panolar, çizelgeler halinde Teams içerisinden sunacak. Bizce Teams’in tüm uygulamaları kendi bünyesine kabul ediş yolculuğu çok heyecanlı!

Teams Toplantıları Video Düzeni Artık 3×3

Teams’in telekonferans alanındaki rakiplerine kıyasla online toplantı sırasında ekranda görüntülenebilecek katılımcı sayısının 4 olması ile ilgili birçok negatif eleştiri gelmişti. Microsoft şimdilik bu sayıyı 9’a çıkardığını, ayrıca daha fazla katılımcıyı aynı anda görüntüleyebilmek için bu sınırı daha da artırmaya çalıştığını bildiriyor.

Teams Toplantılarında El Kaldırma!

Microsoft Teams’teki yeni el kaldırma (Raise Hand) özelliği, toplantı katılımcılarının kontrol çubuğundaki el simgesini değiştirerek konuşmak istediklerini belirtmelerini sağlar, böylece toplantılara etkin bir şekilde katılmayı kolaylaştırır. Katılımcılar elini kendisi indirebilir ve herhangi bir sunum yapan kişi toplantıda katılımcıların elini indirebilir. Bu özellik sayesinde toplantılarda sunum yapan kişinin sözünü bölmeden sorumuz olduğunu belirtebileceğiz. Aynı derslerde olduğu gibi.. 😊

Microsoft Stream “people timeline” Özelliği Kalkıyor

Microsoft Stream’in kişi algılama (people detection) özelliği ağınızda açık ise Microsoft Stream oynatma deneyimini geliştirmek için videolarınızda kişilerin yüzlerini otomatik olarak bulur. Videonun sahibi bir video için kişi zaman çizelgesini (people timeline) etkinleştirdiyse, video için bu özellik görüntülenir.

Bu özellik düşük kullanımdan ötürü kullanımdan kaldırılıyor. Temmuz 15’ten itibaren özellik kalıcı olarak kullanımdan kalkmış olacak.

Formlarınıza YouTube Videoları Ekleme Özelliği Geliyor

Aşağıdaki onay kutusu seçildiğinde, kuruluşunuzdaki kullanıcılar formlarına YouTube URL’lerini kullanarak videolar ve Bing’den resim ekleyebilir. Böylece anketlerinizi daha canlı ve etkili hale getirebilirsiniz!

SharePoint Listeler, veya Kütüphanelerinde Koşullu Formüller:

Kullanıcılar bu özellik ile başka bir sütundaki değere dayalı olarak SharePoint listesindeki veya kitaplık formundaki sütunları gösterebilir veya gizleyebilir. Formüllerle kolonlar arasında seçimler yapabilirsiniz. Örneğin bir kolondaki değerlere göre diğer kolonun gösterilmemesini sağlayabilirsiniz.

PowerPoint Live Presentations (Canlı Sunumlar)

Yakında gelecek olan “Live Presentations for PowerPoint for web” özelliği sunum yapan kişilerin slaytlarını ve sözlerini, hatta canlı çevirilerini transkript olarak cihazlarında görmelerini sağlayacak!

Microsoft Bookings Office 365 Uygulaması olarak geliyor!

Microsoft Bookings şirket içi ve dışı toplantılarınızı düzenleyenileceğiniz self-service toplantı organize etme aracıdır. Office 365 Kurumsal E3 ve Office 365 Kurumsal E5 müşterileri için Microsoft Bookings uygulaması şu anda bir eklenti (add-on) aracılığıyla kullanılabilir durumdadır. Microsoft son güncellemesinde Bookings’I add-on olmaktan çıkarıp bir Office 365 uygulamasına dönüştürüyor. Organizasyon olarak Booking’I etkin duruma getirmek ya da kapatmak mümkün. Kullanıcı bazlı kısıtlamalar ise kısa zaman içerisinde gelecek.

Teams Toplantı Deneyimi İyileştirmeleri

  • Anlık Kanal Toplantıları Deneyimi Değişiyor:

Kullanıcılar “Meet Now (Şimdi Toplantı Yap)” butonunu artık Kanal adının yanında, sağ üst köşede görecekler. Böylece altta bir ikon olarak gözden kaçabilen anlık toplantı yapma özelliği daha net bir şekilde anlaşılacak.

  • Toplantıya Katılım Deneyimi İyileştiriliyor:

Bir Microsoft Teams toplantısına link üzerinden katılırken kullanıcıya toplantıya nasıl / nereden katılmak istediğine dair daha net seçenekler sunulacak.