Skip to content

Sunularınız Hiç Bu Kadar İddialı Olmamıştı

Sunularınız Hiç Bu Kadar İddialı Olmamıştı

Slaytlar arası geçişte nesnelerinizi canlandırmak mı istiyorsunuz? Dönüşüm efekti, slaytlar arasında yumuşak geçiş animasyonları yapmanızı sağlayan yeni bir Office 365 özelliğidir. Bu harika yenilik; özel kelimeleri vurgularken, eğitim esnasında bir nesnenin parçalarını ayırıp tanıtırken, firma analiz toplantılarında grafik değişimlerini yumuşak geçişler ile gösterirken, harita ya da çeşitli resimlerde odaklanmayı kolaylaştırmak için büyütme etkisi yaratırken kullanılabilir.  Tahmin ve yorumlama becerisi sayesinde dönüşüm efekti; nesneleri, sözcükleri ve karakterleri hareket ettirmeye, renklerini değiştirmeye, yakınlaştırmaya veya hepsini aynı anda yapmaya olanak sağlar. Bunun için iki slaydın en az bir ortak nesnesi, karakteri olmalıdır. Ya da dönüşmesini istediğiniz slaydın kopyasını oluşturup bu kopyadaki nesneyi taşımak, yeniden boyutlandırmak, döndürmek ve yeniden renklendirmek gibi değişiklikleri yaptıktan sonra dönüşüm efektini uygulayabilirsiniz. PowerPoint otomatik olarak iki slayt arasındaki farkları hesaplayıp kesintisiz geçiş yapar. Bu geçiş efektini öğrendiğinizde ne kadar kolay ve zaman kazandırıcı bir özellik olduğunu siz de göreceksiniz.

Şimdi İleri PowerPoint Eğitimi konularımızdan biri olan bu özelliği, örnekler üzerinden inceleyelim.

Dağınık harflerden oluşan bir slayttan düzenli kelimelerin yazıldığı bir slayda geçiş için yapmanız gereken ikinci slaytta istediğiniz değişikliği yapıp Geçişler sekmesinin altında bulunan Bu Slayda Geçiş bölümünden Dönüşüm efektini seçtikten sonra Slayt Seçeneklerini Karakter yapıp slaydı başlatmak.

1.Adım: Slaydınıza sağ tıklayıp “Slaydı Çoğalt” ile çoğalttıktan sonra ikinci slayda istenilen yazıyı yazabilirsiniz. Örnekte alfabe yazılı bir slayt çoğaltılıp “Dönüşüm (Morph)” yazılmıştır.

2.Adım: Slaytları seçtikten sonra Geçişler sekmesinin altında bulunan Bu Slayda Geçiş bölümünden Dönüşüm efektini seçtikten sonra Slayt Seçenekleri Karakter yapılmalıdır.

3.Adım: Sununuzu başlatarak karakterlerinizin nasıl hareketlendiğini izleyin 🙂

 

Nesneleri parçalara ayırıp tanıtmak için slaytları çoğaltıp her adım için üzerlerinde istenilen değişiklikler yapılmalıdır. Geçişler sekmesinin altında bulunan Bu Slayda Geçiş bölümünden Dönüşüm efektini seçtikten sonra Slayt Seçeneklerini Nesneler yapıp slaydı başlatarak, sununuza hayat verebilirsiniz.

1.Adım: Nesnenizin olduğu slaydı çoğalttıktan sonra her adım için istenilen değişiklikler yapılmalıdır. Örnekte ilk önce bisiklet çoğaltılmış, ikinci slaytta parçalara ayrılmış, üçüncü slaytta yazılar eklenmiş ve son slaytta da eski haline getirilmiştir.

2.Adım: Slaytları seçtikten sonra Geçişler sekmesinin altında bulunan Bu Slayda Geçiş bölümünden Dönüşüm efektini seçtikten sonra Slayt Seçenekleri Nesneler yapılmalıdır.

3.Adım: Sununuzu başlatarak nesnelerinizin nasıl hareketlendiğini izleyin 🙂

Office 365 ile 2016 yılında hayata giren Dönüşüm efekti, büyük bir potansiyele sahiptir ve slaytlar arasında yumuşak geçiş animasyonları yapmanızı sağlar. Bu görsel şölenlerin yanısıra eğitimlerinizi daha eğitici hale getirebilir, ürünlerinizi daha detaylı tanıtabilir, büyüme raporlarınızın sunumunda hareketli grafiklerle etkileyiciliği arttırabilirsiniz. Dönüşüm efektinden daha fazla verim almak için 3B nesnelerle çalışmayı deneyin.

Keyifli sunumlar…