Skip to content

Power Automate Nedir? – Genel Bakış

Power Automate Nedir? – Genel Bakış

Merhaba sevgili okurlar, bu yazımızda Microsoft’un Power Automate (eski adıyla Flow) ürününü konuşacağız. Power Automate , iş süreçlerinizi otomatik hale getirmenize olanak tanıyan mümkün olduğunca az kodla bu süreçlerin tasarımını yapmanızı sağlayan Microsoft’un Power Platform ailesinin bir üyesidir. 300’e yakın bağlayıcıyla entegre çalışarak birden fazla siteye girmeye veya birden fazla program çalıştırmanıza gerek kalmadan kendisi otomatik olarak işlerinizi hallediyor. Başlangıç olarak bu yazıyı okuyup ardından da Power Automate’in sitesinde yer alan şablonlara bakmanızı tavsiye ederim. Bunlar hazır, hemen kullanılabilir halde olan şablonlardır. İncelemeniz için aşağıda birkaç lik bulabilirsiniz:

HERKES İÇİN POWER AUTOMATE

Power Automate ’in en iyi yanı kodlama bilgisine sahip olmadan da çeşitli iş süreçlerinizi mümkün olan en basit düzeyde gerçekleştirebilmenizdir. Burada da tabii ki yeri geldiğinde formüllere de ihtiyaç olacaktır, onlar için de Power Automate’in kendi formülleri var. “Expresssions” olarak geçen bu formüllerin çoğu Excel ile benzerdir.

TEMEL BİLEŞENLERİ

Akışların temel 2 bileşeni vardır:

 1. Tetikleyici
 2. Aksiyon

Tetikleyici başlığının ana sorusu, “Bu akış ne olduğunda çalışacak?”dır.

 • Mail geldiğinde,
 • Her gün saat 10 olduğunda,
 • Yeni bir task oluşturulduğunda,
 • Sharepoint listesine yeni bir satır eklendiğinde,
 • Butona basıldığında (Power Automate butonu, Power Apps butonu, Power BI butonu)

vs. gibi daha da çok türetilebilecek başlıkların hepsi birer tetikleyicidir. Bir akış, tetikleyici olmadan çalışmaz.

Aksiyon başlığının ana sorusu; “Bu akış çalışmaya başladığında hangi işlemler yapılacak?”dır.

Bu aşamada da yapmak istediğimiz işlemleri seçip peşpeşe bağlayacağız.

 • Mail gönder.
 • Task oluştur.
 • Teams üzerinden mesaj at.
 • Sharepoint listesine yeni bir kayıt at.
 • Sharepoint’de yeni bir dosya oluştur.

vs gibi gene daha çok türetilebilecek başlıkların hepsi de birer aksiyondur.

İş süreçlerimizin bir çoğu çeşitli koşullara ve onaylara bağlı ilerliyor aslında. Örneğin dosyaları bir klasöre kaydedeceksiniz ancak önce yöneticinizin bu dosyaları onaylaması gerekiyor. Burada süreç biraz daha karmaşıklaşıyor ve süreçlere çeşitli koşulları da uygulamanız gerekiyor. Bu durumlar, oldukça normal  olduğu için Power Automate ‘in de bu duruma bir çözümü var; aksiyon olarak koşulları seçip bu koşullara göre çalışma sağlatarak belli koşulların sonuçlarına özel tepkiler oluşturabilen akışlar dizayn edilebilir.

Power Automate akışında herşey adım adım ilerler. Bu anlamda bilinmesi gereken temel noktalardan biri de aksiyon eklediğinizde önceki adımlardaki aksiyonların veya tetikleyicilerin çıktılarını kullanabileceğinizdir. Neleri, hangi başlıkları kullanabileceğinizi Power Automate zaten size bunları Dynamic Content alanında gösteriyor.

 

Aşağıda koşullu bir sürecin görselini görebilirsiniz. Burada işlenen adımlar sırasıyla şöyle:

 1. Bir anket oluşturduk, bu ankete yeni bir cevap geldiğinde bu akış tetiklensin istiyoruz.
 2. Tetiklemeyi sağlayan cevabın detaylarını alıyoruz.
 3. Ankette “Etkinliğimizi beğendiniz mi?” diye bir sorumuz var. Bu sorunun cevabına göre farklı 2 işlem yapacağız. Bu sebeple bir koşul ekliyoruz.
 4. Koşul uygulayacağım başlığı seçiyoruz: “Etkinliğimizi beğendimiz mi?”. Buradan gelen cevabın 5’e eşit olup olmadığını kontrol etmesini istiyoruz. 5, en yüksek değer.
 5. Eğer 5’e eşitse o zaman gönderen kişiye “Teşekkürler” yazılı bir mail gönderiyoruz.

Power Automate ile ilgili başka yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. Bir sorunuz olduğunda her zaman bize yazabilirsiniz. Başka yazılarda görüşmek üzere.

Good game, well played.