Skip to content

Power Automate butonu ile Power BI veri setini yenile

Power Automate butonu ile Power BI veri setini yenile

Merhaba BI Fanları,

Bu yazımızda sizlerle pratik olarak kullanabileceğiniz uygulaması çok kolay bir işlemden bahsedeceğim. Bir butona basacağız ve istediğimiz Power BI veri seti yenilecek! Detayları aşağıda bulabilirsin. 👇

Power BI raporlarını Power BI Servise yüklediğinizde zamanlanmış yenileme ayarlarını yapabilirsiniz. Bununla ilgili detaylı yazımız burada. Bazen yöneticilerinizden ya da veri sağlayıcılarınızdan şöyle mesajlar alabilirsiniz:

Yöneticim: Raporu güncelleyebilir miyiz? Birazdan toplantıya gireceğim en güncel halini göstermeliyiz.

Veri sağlayıcısı: Veri kaynağında değişiklik yaptık, doğru gözükmesi için raporu yenileyebilir misin?

Bu tip mesajlar, özellikle raporu kullanıma aldığımız ilk haftalarda gelir. Bunların dışında gerçekten farklı bir sebepten dolayı manual olarak sizin güncellemeniz gereken zamanlar da olabilir. İşte bu tip durumlarda Power Automate ‘i kullanarak yalnızca iki adımda Power BI veri setini yenileyebilirsiniz. Power Automate nedir diyenler için ayrıntılı yazımız burada.

Tetikleyici yani akışı başlatacak olay olarak  “Power Automate butonu” nu seçeceğiz. Ardından da gerçekleşecek aksiyon olarak  Power BI seçeneklerinden “Veri setini yenile” başlığın girip ilgili veri setimizi seçip kaydediyoruz.

Ardından bu akışınıza uygun bir isim vererek kullanabilirsiniz. Power Automate butonunu kullanmak için telefonunuza Power Automate uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Telefonunuza indirdiğiniz Power Automate uygulamasıyla onaylarınızı da buradan kabul edebilirsiniz.

Uygulamada “ Düğmeler” sayfasına gidiyoruz ve butonumuz buluyoruz. Burada gördüğümüz tüm akışların tetikleyicisi benim o butonların üzerlerine tıklamam olacak ve akışlar çalışmaya başlayacak. Az önce yarattığım akışı buluyorum. İsmi “Refresh AdventureWorks”. Üzerine basıyorum ve hepsi bu kadar. Veri setimde yenileme başlıyor.

Dilerseniz bu akışı geliştirip yenilemenin başlatıldığına dair mail attırabilir ya da Teams mesajı gönderebilirsiniz. Bu pratik akışı özellikle raporunuzu ilk kullanıma aldığınızda kullanmanızı öneririm.

Başka bir yazımızda görüşmek üzere, hoşça kalın.

Good game well played