Skip to content

NOVA IoT Platform Online Basın Lansmanımız

NOVA IoT Platform Online Basın Lansmanımız

PEAKUP teknoloji laboratuvarında Türk mühendisler tarafından geliştirilen, tamamen yerli ve milli bir IoT platformu olan NOVA, düzenlenen online basın toplantısı ile tanıtıldı.

 Türk mühendislerden muhteşem icat: Artık tek tuşla ofis yönetmek mümkün

Değişen dünya düzeninin başrol oyuncusu “teknoloji”, hızla her şeyi dijitalleştiriyor. Kovid-19 salgınıyla daha da hızlanan dijitalleşme adeta hayatımızı kuşatmış durumda. En çok vakit geçirdiğimiz ofislerimiz de bu değişimden payını alıyor. Ancak çoğumuz hala endişeli. Akıllardaki en büyük soru; pandemi için ofislerde alınan önlemlerin yeterli olup olmadığı ya da yeni düzende dışardan çalışanları neyin beklediği… PEAKUP’ın teknoloji laboratuvarında geliştirilen IoT uygulaması sayesinde, bütün bu sorulara cevap veren bir buluşa imza atıldı. NOVA adı verilen IoT platformu ile ofislerde minimum temas devri başlayacak.

Yıllardır denenen ancak pandemi dönemiyle hızlanan ve yaygınlaşan evden çalışma modeli hem çalışanlar hem de işverenler için hala birçok bilinmezi barındırıyor. Bir kısım çalışanlar ofislerine dönmüş olsa da eski çalışma düzenimizin değişeceği kesin. Dijital işyeri platformu Velocity, dijital imza uygulaması Sign&Go ve siber güvenlik çözümü PassGate gibi ürünleriyle geleceğin ofisleri için teknoloji geliştiren PEAKUP, bu kez de IoT platformu NOVA’yı hayata geçirdi. Tüm bu ürünleri de aynı platform altına entegre etti. Microsoft Teams üzerinden gerçekleştirilen basın toplantısında PEAKUP COO’su Kadircan Toprakçı ve Head of Labs Emrah Uslu tarafından tanıtımı yapılan NOVA, teması minimize ederek ofisleri daha güvenli bir ortama dönüştürüyor, verimliliği ve tasarrufu artırıyor.

Toplantının açılış konuşmasını yapan PEAKUP CEO’su Ahmet Toprakçı, NOVA’nın mucidi olan ekibiyle gurur duyduğunu, şimdiki hedeflerinin yerli ve milli bu teknolojiyi dünyaya ihraç etmek olduğunu belirtti. İngiltere ofislerinin yakın zamanda büyük bir anlaşmaya imza atabileceği haberini verdi. İşte NOVA’nın marifetleri…

NOVA, ofis kapısında karşılıyor

NOVA, ofise girişten itibaren yönetimi ele alıyor. En büyük faydası mekanlardaki fiziksel teması azaltması. Herkesin dokunduğu kapı koluna dokunmak, klima için kumandaya ya da aydınlatma için düğmeye dokunmak gerekmeyecek. Parmak iziyle kapı açma dönemi de NOVA ile son buluyor. Tüm bunlar cep telefonu ya da bilgisayar ekranından tek tuşla yapılabilecek. Ateş ölçümü de temassız olarak yapılacak ve riskli bir durumda kişinin girişine izin verilmeyecek. Ya da gün içinde ofiste ateşi yükselen bir kişi mekan içindeki ısı algılayıcılar sayesinde tespit edilebilecek ve ofisin hangi bölgelerinde dolaştığı, kimlere temas ettiği tespit edilerek uyarı ve yönlendirme sistemleri devreye girecek.

İçeride havayı düzenliyor, kalabalığı önlüyor

Ofis çalışanlarının sağlığı ve motivasyonu için ortamdaki hava yoğunluğu kalitesi ve ısı değerleri önemli bir etken. NOVA, havadaki tüm değişimleri analiz ederek herhangi bir olumsuz durumda sisteme bildirimler gönderiyor. Geleneksel havalandırma sistemlerinin ortamın sıcaklığını ölçüp, otomatik açılıp kapanması dışında bir fonksiyonu bulunmuyor. NOVA, bunlara ek olarak, yeterli aydınlatmanın olması, karbondioksit ve benzeri gazların ortamdaki yoğunluğu, hava akışı gibi koşullara göre ortamı izleyerek, en uygun koşullara getirilmesi için otomatik bir sistem yönetimi sunuyor. Sistem açma-kapama kararlarını tanımlanabilecek şartlara göre kendi verebiliyor. Metrekareye düşen insan sayısını tespit ederek, kalabalığın yoğunlaştığı bölgeyi uyarıyor. Risk durumunda tüm ofisin kapatılması yerine hızlıca bell, kişilerim karantinaya alınmasında belirleyici rol oynuyor. Riskli kişinin temas ettiği kişileri analiz ederek rapor halinde sunan NOVA, takibin en güvenli ve ileri hali.

Toplantılar NOVA’nın kontrolünde

Dijitalde süren toplantılar Microsoft Teams’in çalışanlara sunduğu fonksiyonlar sayesinde daha verimli hale gelirken, Online toplantılar daha kısa ve hedefe yönelik yapılıyor. Fiziksel olarak gün içinde üçten fazla toplantı yapmak mümkün olmazken, bu sayı online’da 3 katına çıkabiliyor. Üstelik toplantıların video olarak kaydedilebilmesi ile  notu yazmaya da gerek kalmıyor. Teams’te toplam günlük online yapılan toplantı dakikası 16 Mart Pazartesi günü 900 milyon iken 29 Nisan Çarşamba günü 4.1 milyar dakikaya ulaştı. Kullanıcı sayısı ise aynı zaman dilimlerinde 44 milyondan 75 milyona yükseldi. Tüm  bu değişim fiziki toplantı odalarında da hem verimlilik hem de güvenlik başlıklarında ciddi beklentileri beraberinde getiriyor. NOVA toplantı odalarına yerleştirilen cihazlar sayesinde, tıpkı ofis genelinde olduğu gibi hava kalitesi, insan yoğunluğu ve zaman kullanımı ölçüyor ve odaların rezervasyonunu sosyal mesafe kurallarına göre düzenliyor. Toplantı odalarında risk oluşturacak yoğunlukta kişi girmesi NOVA tarafından denetlenirken mobil uygulaması aracılığıyla toplantı notlarından, toplantı istatistiklerine kadar daha güvenli ve sonuç odaklı toplantıları mümkün hale getiriyor.

Yılda 11 bin dolar tasarruf, dijital iş yerlerine olan ilgiyi artırdı

İleri teknolojiler sayesinde ofisler her ne kadar iyileştirilmiş olsa da dijital platformlar üzerinden işleri yürütmenin sanıldığının aksine daha kolay ve efektif olduğunu vurgulayan PEAKUP COO’su KadirCan Toprakçı; “Ofiste çalışan sayısı şu anda her ne kadar az olsa da zamanla artacağı kesin. Ancak tüm dünyada 2021 yılı sonuna kadar iş gücünün yaklaşık %30’unun haftada birkaç gün evden çalışacağı tahmini yapılıyor. Şu anda bu oran %3,6. Ofis düzeninden vazgeçmeyenlerin pandemi kurallarına uygun olarak ofislerini yeniden dizayn etmesi şart. Bu da işletmeler için ekstra masraf anlamına geliyor. NOVA, ofislerin yeni baştan dizayn edilmesine gerek kalmadan online ve offline entegrasyonu ile hem çalışanın hem de işverenin hayatını kolaylaştırıyor” dedi.

Koronavirüsü salgını sebebiyle çoğu kurumun evden çalışmaya geçmesiyle dijital iş yeri platformlarına olan talebin 3 günde %70 arttığını dile getiren Toprakçı, “Dışarıdan çalışan bir kişinin işverene sağladığı tasarruf yıllık, otalama 11 bin dolar civarında. Pandemi sürecini dijitalleşme ile paralel yürütmek isteyen işletmelerin, PEAKUP tarafından verilen değişim yönetimi hizmetine olan ilgisi aylık bazda 15 kata kadar yükseldi. Bu demek oluyor ki, ülkemiz dünya trendine paralel bir değişim gösteriyor ve teknolojiyle aramız en az diğer gelişmiş ülkeler kadar iyi durumda” yorumunu yaptı.