Skip to content

WINDOWS 365 – HYBRID WINDOWS FOR A HYBRID WORLD

WINDOWS 365 – HYBRID WINDOWS FOR A HYBRID WORLD

Pandemiden çıkıp yeni bir iş dünyasına, hibrit çalışma ortamına geçiş yaparken kuruluşlar çalışanlarını bir arada tutmak için dijital çözümleri benimsemek durumunda kalacak. Esnek çalışma modelleri, kişilerin lokasyon bağımsız olarak iş yapabilmesine olanak sağlıyor ve çalışanlar bu esnek modelin bitmesini istemiyor. Kısa süre önce yayınlanan Çalışma Eğilimi Endeksi’ne göre çalışanların %73’ü uzaktan esnek çalışma opsiyonlarını tercih ederken bir yandan da %67’si pandemi sonrası ekipleriyle daha fazla yüz yüze iletişim kurmak istediğini belirtiyor. Bu paradoks içerisinde kuruluşların hibrit çalışma politikalarını gözden geçirmesi ve farklı rollerdeki çalışanların çeşitli ihtiyaçlarına çözüm bulması gerekiyor. Bu durum IT profesyonellerini gördüğümüz en karmaşık siber güvenlik ortamıyla karşı karşıya getirirken bir yandan son kullanıcıların iş yaşamının değişimi sonrası yaşadığı problemlere hızlı tepki vermeleri bekleniyor. Ancak BT ekipleri yalnızca yardıma ihtiyacı olan çalışanların sürekli olarak desteklenmesini sağlamakla kalmayıp katma değerli çözüm ihtiyaçlarına da yanıt verebilir durumda olması gerekiyor.

Ve bunu yönetirken BT’nin aynı zamanda varlıklarını güvende tuttuklarından ve sürekli değişen yasal gereklilikleri karşıladığından emin olması gerekiyor. BT’ye aşırı yük bindirmeden, maliyetlerin kontrolden çıkmasına izin vermeden, üretkenlikten veya güvenlikten ödün vermeden bu ihtiyaçları çeviklikle karşılamak zor bir iştir. Kurumların yaşadıkları bu gibi zorluklardan ders alan ve sanallaştırma, ThinClient, Desktop as a Service (DaaS) gibi çözümlerin verimliliği arttırıcı yönleriyle eksiklerini inceleyen Microsoft yeni bir kişisel, hibrit bilgi işlem kategorisi yaratıyor: Cloud PC yani Bulut Bilgisayar!

]Windows 365, dünyanın ilk bulut bilgisayarıdır. Kişiselleştirilmiş Windows masaüstünüzü, uygulamalarınızı, ayarlarınızı ve içeriğinizi buluttan herhangi bir cihaza güvenli bir şekilde aktarır. Cihaz tabanlı bir işletim sisteminden sıyrılarak Windows, hibrit bir yerel işletim sistemi ve bulut işletim sistemi haline gelir. Bir yandan Microsoft’un güvenlik ve kimlik yönetiminden faydalanır ve ihtiyaca göre hızlıca ölçeklenir.
On yıl önce Office 365 ile Office nasıl buluta taşındıysa, Windows 365 ile de Windows buluta taşınıyor ve yenilikçi, güçlü, yeni iş yaşamı düzenine uygun şekilde kullanılır hale geliyor. Windows 10 veya Windows 11’i Desktop, Laptop, Tablet veya telefonlar üzerinden Windows / Mac, iOS / Android platformu farketmeksizin deneyimlemeyi sağlıyor.

Windows 365 Bulut PC deneyimi:
⦁ Kullanıcılara kişiselleştirilmiş içeriklerini, ayarlarını ve uygulamalarını sunar.
⦁ Tek bir konsoldan dağıtımı ve yönetimi basit, herkesin kullanması kolaydır.
⦁ Tasarım gereği güvenli, cihazda hiçbir veri bırakmaz.
⦁ Herhangi bir cihazda kullanılabilir ve öngörülebilir bir fiyata Windows PC’de en iyi deneyim için optimize edilmiştir.
⦁ Son olarak, değişen iş gücü ihtiyaçlarını ve yeni iş senaryolarını desteklemek için ölçeklenebilir ve esnektir.

Tüm bunlarla birlikte, hibrit çalışmayı etkinleştirmek için gereken basitliği, çok yönlülüğü ve güvenliği sunarak Windows 365’i kullanıcılar tarafından sevilen ve BT tarafından güvenilen hale getirmeyi amaçlar

Son kullanıcı gözünden ele alacak olursak, çalışanlar kişiselleştirilmiş Windows deneyimlerini (uygulamalarını, içeriklerini ve ayarlarını) herhangi bir cihaza aktararak Bulut PC’lerine anında ulaşabilecek. Örneğin, bir saha çalışanı bolca seyahat ederken bir yandan da işlerini takip etmek için bilgisayarına ihtiyaç duyar. Windows 365, buluttan yayınlanır ve her zaman hazır ve güncel olarak, nerede veya hangi cihazda çalışırlarsa çalışsın bu saha çalışanı ile birlikte seyahat eder. Yani farklı bir cihazdan erişiyor olsa bile kaldığı yerden, aynı ayarlarla işlerine bulut bilgisayarından devam eder.

Bilgi Teknolojileri çalışanı perspektifinden ise, donanım tedariği ve cihaz iyileştirmeleri teknik profesyoneller için sıkıcı ve yorucu bir süreçtir. Windows 365, öngörülebilir kullanıcı başına aylık fiyatlandırma ile cihaz satın alımını kolaylaştırır. Ayrıca diğer çözümlerin aksine sanallaştırmayı sahne arkasında kullandığından tedarik, dağıtım, yönetim ve güncellemeleri basitleştirir.

Windows 365 çalışanların işlerini, ihtiyaç duydukları zaman ve şekilde yapmak için doğru işlem gücü ve depolama ile, ihtiyaçlarını karşılamak üzere kolayca ölçeklendirilebilecek birçok yapılandırma seçeneği sunar. Windows 365 tasarımı gereği güvenlidir ve Zero Trust (Sıfır Güven) ilkeleriyle inşa edilmiştir; bilgileri cihazda değil bulutta korur ve depolar. Microsoft güvenlik yetenekleri ve temellerinin gücü üzerine inşa edilen Windows 365, güvenlik karmaşıklığı katmanlarını ortadan kaldırır ve mevcut ortam için en iyi güvenlik ayarlarını önerir.

Gittikçe önemi artan bulut teknolojilerinin önemli bir ürünü olan Office 365 gibi Windows 365’in de kısa zamanda büyük bir kitleye hitap edeceğini ve günlük hayatımızda yer alacağını düşünüyoruz. Windows 365’I daha detaylı dinlemek veya deneyimlemek isterseniz bizlere ulaşabilirsiniz.