Skip to content

Web İçin Excel’de Aranabilir Veri Doğrulama Listesi

Web İçin Excel’de Aranabilir Veri Doğrulama Listesi

ARANABİLİR VERİ DOĞRULAMA LİSTESİ

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında Excel’e web tarafında kullanıma sunulan bir özelliğinden bahsetmek istiyorum. Umuyorum en kısa sürede masaüstü sürüme de bu özellik gelir ve dinamik işlerde hız kazanmış oluruz, aynı zamanda biraz da olsa Excel’deki açılır listeleri web sitelerindeki arama kutucukları veya seçilebilir dropdown’lar benzeri kullanabiliriz. Bu da webdeki deneyimi masaüstüne taşımak gibi olacağından göze hoş gelen şirin bir özellik olmuş olacak.

 

VERİLERİ ZAHMETSİZCE BENZERSİZLEŞTİRİN

Bu özellikle beraber, veri doğrulama listenize alacağınız veriler aynı zamanda seçtiğinizde alanda tekrarlı veriler olsa dahi, onları benzersizleştirip listenizi oluşturmuş olursunuz. Ekstra herhangi bir dinamik dizi formülü (BENZERSİZ / UNIQUE) kullanmanız da gerekmez.

 

Örnek bir tablo ile özelliği paylaşmaya çalışayım.

 

Diyelim ki; aşağıdaki gibi bir satış tablonuz var ve J1 hücresinde açılır liste olsun, içerisinde de Ürün Ad alanındaki verilerin benzersizlerinde oluşan bir liste yer alsın istiyoruz. İşte bu yeni gelen özellik, hem Ürün Adlarının benzersizlerinden oluşan bir liste elde etmemizi, hem de o liste içerisinde arama yaparak istediğimiz bir verinin seçilmesine olanak veriyor.

 

Örnek uygulama