Skip to content

Union Fonksiyonu – Power BI DAX

Union Fonksiyonu – Power BI DAX

Bu yazıda gelin birlikte Union fonksiyonunu inceleyelim. Farklı satış bölgelerinden gelen ve tek bir raporda gösterilmesi gereken tablolarınızı birleştirmek  ya da  farklı tabloları aynı anda filtreleyebilmeniz için tablolardaki filtre ifadelerini içeren yeni bir tablo oluşturmak amacıyla Union fonksiyonu kullanılabilir.

Union fonksiyonu basit bir tablo birleştirme fonksiyonudur ancak her fonksiyonda olduğu gibi onda da  kullanırken bilmemiz gereken bazı özel durumlar var.

Union ile aşağıdaki TR ve USA isimli iki tabloyu birleştirelim.

 

 

Bu iki tabloyu birleştirmek için; modeling Sekmesi > New Table butonuna basarız ve formül çubuğuna tablo isimlerimizle aşağıdaki formatta formülü yazarız.

Yeni Tablo Adı = UNION (birleştirlecek tablonun adı ; birleştirilecek diğer tablonun adı;diğer tablo;diğer tablo….)

iki tablonun bilgileri yeni tablomuzda başlıkla beraber altalta gelmiş oldu.

 

Tabloların Sütun Adetleri Farklı Olursa ?

TR Tablosu tamamen ayı durumda ancak USA tablosunu PowerQuery üzerinden çoğaltıp USA_2 adında yeni bir tablo oluşturdum. Yeni tabloya Urun Kodu diye yeni bir sütun ekledim.

 

 

şimdi iki tabloyu birleştirmeyi deneyelim.

 

Bu sefer , USA tablosuna ekstra eklediğim “Urun Kodu” sütunu nedeniyle fonksiyon hata verdi. Çünkü UNION birleştirdiği her tablonun aynı sayıda sütuna sahip olmasını bekler. Bu nedenle UNION tercih edecekseniz sütun sayılarının aynı olmasına dikkat!

 

Union Fonksiyonu Kullanırken Sütun Başlıkları Aynı mı Olmalı?

Yine TR tablosunu sabit bırakıp USA tablosundan bir tane daha çoğalttım ve Toplam Tutar Kolon adını Tutar olarak değiştirdim. Dolayısıyla iki tabloda  son sütunların başlıkları birbirinden farklı hale gelmiş oldu.

 

Şimdi iki tabloyu birleştirelim. Sonuç aşağıdaki biçimde oldu. Yani başlıklar UNION ifadesinin içindeki ilk tablodan geldi. Union yeni oluşan tabloya,  her zaman formüldeki ilk tablonun sütun başıklarının adını verir.
UNION fonksiyonu Birleştirme esnasında bir başlık eşleştirme yapmaz. Dolayısıyla başlıkların isimlerinin aynı olmasına gerek yoktur. Ancak bu durumda başka önemli bir durum var, o zaman eşleştirme nasıl olacak? Union aslında eşleştirme de yapmaz, düz mantıkla altalta birleştirir. Dolayısıyla verilerin doğru sütunlarda birikmesi için tablolardaki sütun sıralamasının birleştirilecek olan diğer tablolarla aynı olması şart.

 

şimdi yukarıdaki TR ve USA tablolarına tekrar bakalım. Sütun sıralamasında iki tabloda şehir ve adetler aynı pozisyonda değil; Tr tablosu Ulke, Adet, Şehir ve Toplam Tutar sırasıylayken, USA tablosunda Adet ve Şehrin yeri ters ve işte bu nedenle işlem sonucunda da Adet kolonunda USA’ in şehir isimleri  gözüküyor. Bu şekilde veri türleri farklı olduğunda, ortaya çıkan veri tipi, veri tipi zorlama kurallarına göre belirlenir. Örneğin Adet kolonunun veri tipi artık Text ! Dolayısıyla adet toplamı almak istediğinizde, alan text olduğu için sonuç alamazsınız!

Eğer sütunların sırası aynı olursa, iki tablo aşağıdaki gibi sorunsuz biçimde birleşir.

 

O halde, Union fonksiyonu için şunları söyleyebiliriz;

Tablolarda sütun sayısı aynı değilse çalışmaz.

Birleşmiş Tablodaki sütun başlıkları her zaman Union fonksiyonunda yazdığınız ilk tablodan gelir.

Sütun başlıklarının birebir aynı olması şart değildir çünkü birleşimde esas olan sütunların yerleridir.

UNION Fonksiyonu her iki tabloyu filtreleyen ara tablo oluştururken ya da farklı bölgelerden gelen satışlar için rapor oluştururken de kullanılabilir demiştik. Farklı kullanım örnekleri için yeni yazılarda görüşmek üzere! Ha buarada UNION’ın yeterli olmadığı durumlar için Power Query altındaki Append Query’i de inceleyebilirsiniz!