Skip to content

SQL Server 2022 genel önizleme

SQL Server 2022 genel önizleme

SQL Server 2022’nin genel önizlemesini duyurmaktan heyecan duyuyoruz. Artık isteyen herkes bu sürümdeki yeni özellikleri denemek için SQL Server 2022 önizlemesini indirebilir. 

SQL Server 2022, performans, güvenlik ve kullanılabilirlik genelinde sürekli inovasyonla SQL Server’ın şimdiye kadarki en Azure özellikli sürümüdür. SQL Server 2022 operasyonel veritabanlarını, analitiği ve veri yönetimini birleştiren Microsoft Akıllı Veri Platformunun bir parçasıdır. 

SQL Server 2022, müşterilerin verilerinden geniş ölçekte daha derin öngörüler, tahminler ve yönetim elde etmelerini sağlamak için Azure Synapse Link ve Microsoft Purview ile entegre olur. Bulut entegrasyonu, Azure SQL Yönetilen Örneğe yönelik yönetilen olağanüstü durum kurtarma (DR) ve neredeyse gerçek zamanlı analizlerle geliştirilerek veritabanı yöneticilerinin veri varlıklarını daha fazla esneklik ve son kullanıcı üzerinde minimum etkiyle yönetmesine izin verir. Performans ve ölçeklenebilirlik, yerleşik sorgu zekası aracılığıyla otomatik olarak geliştirilir. 

 

SQL Server 2022 için en çok istenen özellikler şu şekildedir: 

 • Azure SQL Yönetilen Örneği için bağlantı özelliği: Çalışma süresini sağlamak için SQL Server 2022, Azure SQL Yönetilen Örneği’ndeki yeni bağlantı özelliğiyle tam olarak entegre edilmiştir. Bu özellikle beraber, artık olağan üstü durum kurtarmaya uygulanan bir hizmet olarak platform ortamı çalıştırmanın tüm avantajlarından yararlanırsınız. Bu da, hizmet olarak altyapı ortamıyla karşılaştırıldığında bile kurulum ve yönetim için daha az zaman harcamanızı sağlar. Azure SQL Yönetilen Örneği için Bağlantı özelliğinin çift yönlü olağanüstü durum kurtarma özelliğinin genel kullanılabilirliği, SQL Server 2022’nin genel kullanıma sunulmasından sonra hayata geçecektir. 
 • SQL için Azure Synapse Link: SQL Server 2022 için Azure Synapse Link, operasyonel sistemler üzerinde minimum etkiye sebep olan neredeyse gerçek zamanlı analitik ve hibrit işlemsel ve analitik işleme sağlar. 
 • Microsoft Purview entegrasyonu: SQL Server 2022, daha fazla veri keşfi için birleşik bir veri denetim ve yönetim hizmeti olan Microsoft Purview ile entegre edilmiştir ve veri silolarının yanı sıra erişim kontrolü için ilke yönetimi yapmanıza olanak tanır. 
 • Ledger:  Verileri değiştirilip değiştirilmediği belli ve doğrulanabilir hale getirmek için verileri ve bunların değişikliklerini bir blok zinciri yapısında kriptografik olarak bağlayarak blok zincirlerinin faydalarını ilişkisel veritabanlarına getiren yeni bir teknoloji. Ledger, SQL Server Veritabanı Motoruna güven kazandırarak, tedarik zinciri sistemleri gibi çok taraflı iş süreçlerinin uygulanmasını kolaylaştırır ve katılımcıların bir blok zinciri ağının karmaşıklığı ve performans giderleri olmadan merkezi olarak barındırılan verilerin bütünlüğünü doğrulamasını sağlar. Ledger aynı zamanda müşterilerin uyumluluk denetimlerini kolaylaştırmasına yardımcı olarak denetçilere veri bütünlüğünün kriptografik kanıtlarını sağlar ve manuel müdahalenin gerekliliğini ortadan kaldırır.
 • Akıllı Sorgu İşleme Geliştirmeleri: Müşterilerin karşılaştığı genel problemler doğrultusunda senaryolar arttırılıyor. Örneğin, “hassas parametre planı” problemi, parametlendirilmiş bir sorgu için tek bir önbelleklenmiş planın mümkün olan tüm gelen sorgu değerleri için uygun olmadığı bir senaryo ile ilgililidir. SQL Server 2022’nin Hassas Parametre Planı optimizasyon özelliği ile beraber, tek bir parametreli ifade için birden çok parametrelendirilmiş planlar ortaya konuluyor. Bu önbelleklenmiş eylem planları verilen çalışma zamanları parametre değerlerine bağlı olarak farklı veri boyutlarına uyum sağlayacaktır. 
 • Query Store: Kaynak T-SQL’i değiştirmek zorunda kalmadan performansı artırmak ve sorunları hızla azaltmak için okuma çoğaltmaları desteği ekleniyor ve sorgu ipuçlarını etkinleştiriliyor. Ayrıca, Query Store ipuçları SQL Server 2022’ye geliyor. Query Store ipuçları, uygulama kodunu değiştirmeden sorgu planlarını şekillendirmek için kullanımı kolay bir yöntem sağlar.  
 • SQL Server 2022’deki güvenlik geliştirmeleri arasında Azure Active Directory kimlik doğrulaması, Always Encrypted’de güvenli yerleşimlerle daha zengin sorgular için destek, PFX biçimini kullanarak sertifikaları yedekleme ve geri yükleme ve gelişen tehditlere karşı SQL Server’da varsayılan şifrelemeyi geliştirmeye yönelik birçok iyileştirme yer alıyor. 
 • Kapsanan Kullanılabilirlik Grupları: Kullanılabilirlik grubu içindeki özel kapsanan sistem veritabanlarını kullanarak nesnelerin (kullanıcılar, oturum açmalar, izinler, SQL Agent işleri ve daha fazlası) kullanılabilirlik grubu düzeyinde yönetilmesini destekler. 
 • Çoklu yazma çoğaltımı: Son yazan kazanır kuralı otomatikleştiriliyor. Artık tutarlılığın sağlanması için bir çakışma algılandığında, tüm kopyalarda en son değişiklik zamanı seçilecektir. Bu, çoklu yazma senaryolarınızın sorunsuz bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. 
 • Veri gölü sanallaştırma ve nesne depolama: Herhangi bir veri gölünü sorgulayın ve SQL’i S3 uyumlu nesne depolamasına yedekleyin/geri yükleyin. 
 • JavaScript Nesne Gösterimi (JSON) verileri: JSON verilerini sorgulama ve işleme yeteneğini artıran yeni JSON işlevleri. 
 • Bellek ve eşzamanlılık: Bellek içi çevrimiçi işlem işleme (OLTP) bellek geliştirmeleri ve sistem sayfası latch’I eşzamanlılık geliştirmeleri.SQL Server 2022: Azure-enabled with continued performance and security innovation from edge to cloud.