Skip to content

SCOM ile OMS Nasıl Entegre Edilir Part-11

SCOM ile OMS Nasıl Entegre Edilir Part-11

Operations Management Suite makalelerimizde Windows, Linux, Azure, Hyper-V, VMware ve Amazon gibi veri merkezlerinde OMS entegrasyonu sağlarken bir agent yardımı ile veri toplayıp analiz edebiliyorduk, System Center Operations Manager (SCOM) üzerindeki verilerinizi ise doğrudan, Operations Management Suite ile ilişkilendirerek veriler üzerinde analizler yapabilirsiniz.

Bu yazımızda ise Scom ile Operations Management Suite entegrasyonunu gerçekleştiriyor olacağız. İlk olarak local ortamınızda bulunan scom makinamızın güncelleştirmeleri ve rollup update’lerin yapılması gerekir.


Rollup Update ;

 1. Operations Manager consolundan Administration tıklanır.
 2. Ardından Administration altında Management Pack linkini göreceksiniz.
 3. Management Pack sağ click Import Management Packs ‘e tıklanır.
 4. Select Management Packs – Add diyerek “Program FilesMicrosoft System CenterService Manager 2016Operations Manager 2016 Management Packs” Klasörüne indirdiğiniz rollup’ı gösteriyoruz.
 5. Yâda Dawnload Mangement Packs link’i ile indirebilirsiniz.  Install butonu ile Rollup’larımı başarılı bir şekilde yüklüyoruz.


  Güncelleştirmelerimizi ve Rollup’larımızı yükledikten sonra sunucumuzu yeniden başlatıp, System Center Operation Manager consolunu açtığımızda, Administration tabı altından Operations Management Suite link’inin eklediğini göreceksiniz. Operations Management Suite ile bağlantı sağlamak içinde aynı pencere üzerinden Register to Advisor Service link’ine
  tıklıyoruz.


  Karşımıza gelen pencerede ise Operations Management Suite kullanıcı adı ve şifremiz ile giriş yapıyoruz.


  Ardında Varolan Workspace hesabınızı göreceksiniz. Böylece Scom ile OMS bağlantımızı gerçekleştirmiş oluyoruz.


  Şuan sadece OMS ile bağlantı sağladık, Fakat Scom makinemizi OMS ile entegrasyonunu tamamlanamadık. Operations Management Suite – Connection link’i üzerinde Add a Computer/Group tıklıyoruz.


  Search ederek Scom makinasını bulunup, eklenir.


  OMS portal üzerinden Settings – Connected Sources – System Center tablarını izleyerek sağlıklı bir şekilde bağlandığını görebilirsiniz. Eklenen link’in üzerine tıkladığımızda SCOM tarafında toplanan log’ları OMS dashboard’ına aktarıldığını göreceksiniz.


  Bu sayede System Center Operations Manager makinanız ile ilgili tüm verilere kısa süre içinde sahip olup, Oms ekranı üzerinde gerekli kontrolleri yapabiliriz.