Skip to content

.pbix dosyası hangi Power BI exe’sine ait?

.pbix dosyası hangi Power BI exe’sine ait?

Herkese merhaba!!! Bu makalemizde Power BI Desktop ile Power BI Report Server .pbix dosyaları arasındaki farkları konuşacağız. Geçmişte olduğu ve gelecekte de olacağı gibi aynı tür süjeleri ayırmak için farklılaştırmak gerekir, bir objenin değeri farklılaştığı kadardır. Nesnelerde, insanlarda, toplumlarda olduğu gibi. Power BI’da bu ayrımı dışarıdan fark etmek, giderek zorlaşan bir durum. Doğru seçimi yapamayan biri de yanlış yolda raporu duyurmak isteyene kadar kendinden asla şüphe etmeyecektir. Peki işi bu kadar zorlaştıran nelerdir?

Zorluk seviyesi: 3

Kazara ikisini de bilgisayarınıza indirdiğinizi varsayalım. Bir Power BI raporuna sağ tıklayıp birlikte aç dediğinizde karşınıza iki seçenek çıkar. Birincisi, “Microsoft Power BI Desktop”; ikincisi, “Power BI Desktop”. İsimler arasındaki bu fark geceyle gündüz arasındaki fark gibi değil mi? Anlamamız için bu kadar iyi bir ayrım yapılamazdı (!) 😀 Microsoft ile başlayan Report Server’ı açar; Power BI ile başlayan ise Bulut servisine ait Power BI .exe sini çalıştırır. Bu iki kafadarı dışarıdan en net şekilde görsellerinden ayırabilirsiniz. Report Server’ın görselinde arka plan siyah, sütunlar sarıyken; bulut servisine bağlanan Power BI’ın görselinde arka plan sarı, sütunlar ise siyah. Ancak, oluşturulan .pbix dosyası hep aynı görselledir! Oo yoo.😐  Bunun için görev yöneticisine göz atıp çalışan uygulamayı görebilirsiniz.

Zorluk seviyesi: 4

Bilgisayara herhangi birini yüklediniz. Üstüne çift tıklayınca açıldı. Peki bu noktadan sonra bunun report server mı bulut hizmeti mi olup olmadığını nereden anlayacaksınız? İlk olarak uygulamanın şeridinde bir ay ve yıl ibaresi vardır. Bu ibarenin olduğu dosya için bunun report server da yapıldığını söyleyebiliriz. Tâbi son zamanda bu özellik Power BI Desktop’a da yansımış durumda. Dolayısıyla bu bize kesin bir yargı vermez ama bir ön görü kazandırır. Kesin yargıyı bize kazandıracak işte buradadır:

Birinde Home sekmesinde Publish butonu varken bir diğerinde yoktur.

Zorluk Seviyesi: 5

Samanlıktaki iğneyi bulmak! Bunların arasında bu farkı bize artık “yazacak” olan bir kiriş arkası yer vardır ki o da günlük hayatımızda çokça tercih ettiğimiz, ciğerimiz Save As’dir. Save As yaptığınızda Power BI Report Server çıkıyorsa işte bu kesinlikle bir Report Server .pbix dosyasıdır. Buluta publish eden Power BI dosyasında Save As için ayrı bir seçenek çıkmaz.

 

Bu yazımda, Power BI Desktop ile Power BI Report Server dosyalarını nasıl ayırt edebileceğimize ilişkin ufak çaplı bir analiz gerçekleştirdim. Power BI ile alakalı merak ettiğiniz konular/sorular varsa bu konuları bana gönderin, belki de bir sonraki makalemin ilham kaynağı siz olursunuz 😉 Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.

 

Good game well played.