Skip to content

Overview Azure Migrate – Part 1

Overview Azure Migrate – Part 1

Microsoft’un Ignite 2017 de duyurduğu hizmet ile yine karşınızdayım. Bu sefer hizmeti ele almamım temel sebebi, yapmış olduğum birçok geçiş sonrası karşılaştığım sorunlara nasıl çözüm bulduklarını anlamak adına aradaki farkları aktarmak olacak. Azure Migrate hizmeti, kaynaklarınızın Azure’a taşınması için kurum içi ve iş yüklerini değerlendirmeyi kolaylaştıran bir hizmettir. Azure Migrate, taşınabilme uygunluğunu, performansa dayalı boyutlandırmayı, kurum içi iş yüklerini Azure da çalıştırmak için yapılan maliyet tahminlerini değerlendirir. Meşhur Scale Up, Scale Down ve Scalue Out gibi kavramlara yakın olup geçişi düşünüyorsanız ve geçişin erken değerlendirme aşamasındaysanız, bu hizmet tam sizin için.

Teknik açıdan bakıldığı zaman herhangi bir cloud provider’a geçişin zor olması gerekmiyor. Birçok kurum geçiş aşamalarına başlamak için iş yükleri, uygulamalar ve veriler arasındaki sıkı bağımlılıklara karşı derin bir direnç sağlamaktadırlar. Bulutun maliyet avantajlarını sergilemeden birçoğu bu konuya odaklanmadan erteleyebiliyor. Kuruluşlar için tasarlanan, Azure’a geçişlerine hızlı şekilde cevap vermelerine yardımcı olmak için Azure Migrate adında yeni bir hizmet var. Şirketlere buluta geçiş yapmak için gereken rehberliği, bilgileri ve mekanizmaları sağlayacak. (Bence bu hizmeti çıkarmak için çok geç kaldığını altını çizerek söylemekten çekinmiyorum.) Bu yazı serisinde iş yüklerinin taşınması sürecinde çok fazla bulunduğumdan dolayı geçiş aşamalarında yine Azure’un servislerinden olan Site Recovery ile yön verebiliyorum. Fakat Azure Migrate olaya yen bir boyut getirmiş. Gelin bunlar neler, biraz göz gezdirelim.

Neden Azure Migrate’ı kullanırız ?

  • Azure alt yapı hazırlığı : Azure’da çalıştırmak için kurum içi sunucuların uygunluğu.
  • Boyut önerileri : Kurum içi sunucuların performans geçmişine dayanan Azure VM boyutlandırma
  • Aylık maliyet tahmini : Taşınacak olan sunucuların, Azure için tahmini maliyetleri

Sınırlamalar ( Şimdilik )

  • Sınırlı Ön İzleme için, Azure’de IaaS VM’lere geçiş için kurum içi VMware sanal makinelerini (VM’ler) değerlendirebilirsiniz.
  • Azure Migrate portalı şu anda sadece İngilizce olarak mevcuttur.
  • West Central US – Azure Region’da bir proje oluşturabilirsiniz. Bununla birlikte, VM’leri farklı bir Azure Region’ı için değerlendirebilirsiniz.

Değerlendirmeye ne dahil ?

Setting

Description

Target location

Taşımak istediğiniz firmanın konumu. Varsayılan olarak oluşturduğunuz taşıma projesinin konumu gibide düşünebiliriz. Bu ayarı değiştirebilirsiniz

Storage redundancy

Taşıma sonrasında Azure VM’lerin kullanacağı depolama seçeneği. Şu anda Azure Migrate, yalnızca Yerel olarak yedekli depolama alanını (LRS) desteklemektedir

Pricing plans

Fiyatlandırma çok önemlidir. Yazılım Güvencesi (Software Assurance) kapsamında olup olmadığınızı, eğer sahip iseniz Azure Hybrid Use Benefit’i kullanıp kullanamayacağınızı ve seçmeniz gereken Azure tekliflerini değerlendirir. Ayrıca, teklifin üstünde olabileceğiniz herhangi bir aboneliğe özel indirim (yüzdelik) belirtmenizi sağlar.

Pricing tier

Azure Migrate, Azure VM’lerin fiyatlandırma katmanını ( basic / standart) belirtmenizi sağlar. Bu, kurum içi ortamınızında belrrli SLA seviyelerine girip girmediğinize bağlı olarak doğru Azure VM ailesine geçiş yapmanıza yardımcı olur. Varsayılan olarak, Standart katman kullanılır.

Performance history

Varsayılan olarak Azure Migrate bir aylık geçmişi kullanarak kurum içi makine performansını değerlendirir. İsteğe bağlı olarak bu değiştirilebilir.

Comfort factor

Azure Migrate, değerlendirme sırasında konfor faktörünü göz önüne alır. VM’lerin (CPU, bellek, disk ve ağ için) kullanım verilerinin üstünde uygulanır. Trende göre kullanım, kısa performans geçmişi ve gelecekteki olası artışlar gibi konularda konfor faktörü ekler.