Skip to content

Office 365 Excel Aranabilir Veri Doğrulama Listesi

Office 365 Excel Aranabilir Veri Doğrulama Listesi

VERİ DOĞRULAMA LİSTESİNDE ARAMA YAPIN

14 Ocak tarihinde Office 365 Beta Kanalda ve şu an için yalnızca EN versiyonunda yayınlanan, Excel’deki açılır listeleri web sitelerindeki arama kutucukları veya seçilebilir dropdown’lar benzeri bir yapıyı artık kullanabiliriz.

 

VERİLERİ ZAHMETSİZCE BENZERSİZLEŞTİRİN

Bu özellikle beraber, veri doğrulama listenize alacağınız veriler aynı zamanda seçtiğinizde alanda tekrarlı veriler olsa dahi, onları benzersizleştirip listenizi oluşturmuş olursunuz. Web tarafındaki kullanımın aksine veriler benzersiz olarak listelenmez, tekrarsız bir liste olsun istiyorsanız bunun için dinamik dizi formülü (BENZERSİZ / UNIQUE) kullanmanız gerekebilir.

 

Örnek bir tablo ile özelliği paylaşmaya çalışayım.

search validation data

Diyelim ki; aşağıdaki gibi bir satış tablonuz var ve J1 hücresinde açılır liste olsun, içerisinde de Satış Bölgesi alanındaki verilerin benzersizlerinden oluşan bir liste yer alsın istiyoruz. Öncesinde tekrarlı verileri tekilleştirebileceğimiz UNIQUE / BENZERSİZ fonksiyonunu kullanıyoruz. Sonrasında bu yeni gelen özellik sayesine hem Satış Bölgelerinin benzersizlerinden oluşan bir liste elde etmemizi, hem de o liste içerisinde arama yaparak istediğimiz bir verinin seçilmesine olanak veriyor.

 

Örnek uygulama