Skip to content

Microsoft Ignite ile Gelen Yenilikler I

Microsoft Ignite ile Gelen Yenilikler I

Microsoft Teams için Power BI uygulamasında takım çalışması ve veri içgörüsünü birleştirin!

Merhaba sevgili okurlar!👋

Bu serimizde sizinle Microsoft Ignite’ın Book of News adı altında bizleri haberdar ettikleri yenilikleri paylaşıyor olacağız. “Microsoft Ignite 2020 Book of News” için Ignite’ta açıklanan yenilikler için bir rehber niteliğinde diyebiliriz.

Bu yazımızda ise Ekim ayında Power BI’ya gelen yeniliklerden bahsediyor olacağız. Dilerseniz daha fazla beklemeden bu yenilikler nedir ne değildir bir bakalım.

Power BI’ya daha fazla kullanıcı seçeneği geliyor! 

Teams içerisindeki Power BI, takım çalışması ve veri içgörüsünü (data insight) birleştiren birçok gelişmeye tanık olacak. Hadi gelmekte olan özelliklere bir göz atalım: 

Bu yılın sonlarına doğru halka ön izlemesi sunulacak olan Teams için Power BI uygulamasına yapılacak geliştirmeler kurum içerisinde veri keşfetmeyiExcel veri kümelerinden hızlıca görsel yaratmayı, daha verimli bir şekilde işbirliği yapmayı ve gerçek zamanlı içgörüye dayalı olarak karar vermeyi kolaylaştıracakBu geliştirmeler Excel ve Teams’in gömülü kanal, sohbet ve toplantı deneyimlerini geliştirirken aynı zamanda kullanıcıların veri bulma ve analiz etmeleri için merkezi bir ortam oluşturmakta. 

Power BI Premium bireysel kullanıcılara sunulacak.

 Yeni bir Power BI teklifi olan Kullanıcı Başına Power BI Premieum’un Kasım’dan itibaren halka açık ön izlemesi sunulacak ve 2021 ilkbaharında genel olarak erişilebilir olacak. Kurumlar için kapasite lisansı olarak mevcut olan Power BI Premiumu tamamlamaktadır. 

Kullanıcı Başına Premium daha iyi karar verebilmek için gelişmiş analizlerin ve kurumsal iş zekasının kapasitelerinden faydalanma konusunda heyecan verici bir yol. Rekabetçi bir fiyat ve esnek dağıtımıyla veri kültürünü kurumlarda yürütmenin yeni bir yolunu sunuyor. 

Power BI Premium, küçük Power BI dağıtımına sahip ve Premium özelliklere ihtiyaç duyan kurumlar, geniş Power BI Pro dağıtımına sahip ve seçili kullanıcılan için sayfalandırılmış raporlara, veri akışlarına, Al ve fazlasına erişim ihtiya olan kurumlar, E5 sahibi ve henüz tam olarak Premium dağıtımına hazır olmayan ancak Premium’a “hazırlanmak” isteyen kurumlar için oldukça uygundur. 

Autoscale dahil yeni özelliklerden ve Power BI Premium performans iyileştirilmelerinden yararlanın. Power BI Premium’un altında yatan mimarisine yapılacak iyileştirmeler kurumların yatırım getirilerini 16 kata kadar daha hızlı performanslakullanımdaki daha iyi görsellerle ve kapasite yönetimiyle arttırmasına yardımcı olacak. Power BI Premium tüm müşterilere daha hızlı eş zamanlı işleme, otomatik olarak ek kapasite ekleme yeteneği ve şeffaf kullanım ölçüleri sunacaktır. 

Deployment Pipelines (Dağıtım İşlem Hatları) artık genel kullanımda. 

Deployment Pipelines (Dağıtım işlem hatları), Premium kapasiteye sahip işletmelerin kurumsal içeriğin yaşam döngüsünü yönetmesini sağlayan verimli ve yeniden kullanılabilir bir araçtır. Bu durum, son kullanıcılar tarafından görüntülenmeden önce raporlar, panolar ve veri kümeleri gibi Power BI içeriğinin geliştirilmesine ve test edilmesine olanak tanır. 

 

Daha fazla yazı için blog sayfamıza göz atmayı unutmayın derim. 😊

Buradan Microsoft’un Ignite 2020 Book of News adlı kitapçığına göz atabilirsiniz.

Bir dahaki yazımızda görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın. 🌼