Skip to content

HİZMETİX’E PASSGATE’İ ANLATTIK

HİZMETİX’E PASSGATE’İ ANLATTIK

[mk_page_section][vc_column width=”1/6″][/vc_column][vc_column width=”2/3″][mk_fancy_title color=”#000000″ size=”22″ font_family=”none” align=”center”]

Parolanızı Türkiye’de bir ilk olan PassGate ile sıfırlayın

Türkiye’nin 860. ar-ge merkezi olan teknoloji firması peakup, 7 yıldır büyük-küçük tüm işletmelerin ve çalışanların işini kolaylaştıran ürünler geliştiriyor. bu ürünlerden biri de passgate. yönetim kurulu başkanı ahmet toprakçı, “parola sıfırlama işlemleri, Türkiye’de bir ilk olan PassGate yazılımımızla hızlı, kolay ve güvenilir bir işlem haline geliyor.” diyor.

2012’de kurulan ve aynı zamanda Türkiye’nin 860. Ar-Ge merkezi olan teknoloji firması PEAKUP’ın Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Toprakçı, firma ve PassGate yazılımıyla ilgili sorularımızı cevapladı.

Öncelikle PEAKUP’ın ne zaman ve neden kurulduğunu kısaca öğrenebilir miyiz?

PEAKUP, 2012’de kurulan bir teknoloji firması. Neden 2012? Ben çeşitli teknoloji firmalarında çeşitli görevler yaptım. En son çalıştığım yerde de eğitimden sorumlu genel müdür yardımcısıydım. Çeşitli firmalara, bankalara, holdinglere danışmanlık hizmeti veriyorduk. 2012’de bulut teknolojileri Türkiye pazarına giriş yaptı. Son kullanıcı tarafında bulut teknolojileri vardı ama kurumsal segmentte yoktu. Bugün birçok firma, Office 365, Azure, Amazon Web Services ve Google Cloud Platform gibi hizmetlerden yararlanıyor. Ki bu trend, tüm dünyada hızla artıyor. Eski firmamda danışmanlık yaparken bu sistemleri, kurumsal e-mail sistemini, kurumsal doküman yönetim sistemini, kurumsal telekonferans sistemini HSBC’de, Türk Hava Yolları’nda görebilme imkânınız vardı. KOBİ’lerde görebilmeniz ise çok daha kısıtlıydı. Çünkü bunlar pahalı sistemlerdi. Bulutla birlikte bunlar, artık sen kaç kullanıcıysan ve ne kadar kullanıyorsan o kadar ödediğin bir hale geldi. Tıpkı elektrik, doğalgaz ve su gibi… Baştan büyük bir yatırım yapmak zorunda değilsiniz artık. Ne kadar kullanırsanız o kadar ödüyorsunuz. Kısacası, 2012’den itibaren teknoloji, bulutla birlikte hizmete doğru dönüştü. Biz de tam bu noktada PEAKUP’ın resmi süreçlerini tamamladık. Bir kişiyle çıktığımız yola bugün 60 kişilik ekibimizle devam ediyoruz.

EN HIZLI BÜYÜYEN TEKNOLOJİ FİRMALARINDAN BİRİYİZ

Bir kişiyle çıktığınız yolda çok hızlı ilerlerken PEAKUP’ı şu an nasıl tanımlarsınız?

PEAKUP, üst üste 5 kez ‘Microsoft En İyi Bulut Bilişim İş Ortağı Ödülü’ sahibi olmasının yanı sıra Türkiye’nin en hızlı büyüyen 6., EMEA (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) bölgesinin en hızlı büyüyen 91. teknoloji firması olarak Deloitte listelerinde yer almıştır. Aynı zamanda Türkiye’de Bilişim 500 şirketleri arasındadır. PEAKUP, 2012’de bilişim altyapı hizmetlerinden yazılım geliştirme faaliyetlerine kadar uçtan uca çözüm ve ürün sunmak üzere yüzde 100 yerli sermayeyle kurulmuş bir teknoloji şirketidir. Ana faaliyet alanı olarak bulut teknolojilerini belirten ilk Türk markasıdır. Faaliyete başladığı ilk günden bu yana 600 binin üzerinde son kullanıcının bulut bilişim teknolojilerine geçişini sağlayan PEAKUP, 600’ü aşkın müşterisiyle EMEA bölgesinde teknoloji çözümleri üretmektedir. Güçlü altyapısı, dinamik ekibi, sürdürülebilir inovasyon kültürü ve Ar-Ge çalışmalarıyla yüksek teknoloji ürünleri geliştirerek toplumumuzu geleceğe taşımayı hedeflemektedir.

PAROLA SIFIRLAMAYLA İLGİLİ ZAMAN KAYBINI AZALTIYORUZ

Tüm firmalara yönelik Velocity (kurum içi portal) ve Sign&Go (çalışanlar için merkez e-posta yönetim sistemi) gibi yazılımlarınız var ama biz sizden Türkiye’de bir ilk olduğunu belirttiğiniz PassGate yazılımınızla ilgili bilgi almak istiyoruz.

PassGate nedir?
PassGate, şirket çalışanlarına özel geliştirilmiş, hızlı, kolay, güvenli ve SMS tabanlı bir parola sıfırlama platformudur. Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerden, büyük çaplı organizasyonlara ve kamu kurumlarına varıncaya kadar birçok firma ve kullanıcı profiline uygun, hiçbir adaptasyon gerektirmeden SMS ile çalışanların parolalarını kolayca sıfırlamasını sağlayabilen inovatif bir üründür.

PASSGATE İLE ÇALIŞAN BAŞINA YILDA 200 TL TASARRUF

Bu ürünü ortaya çıkaran sebepler neler?
Forrester’ın yaptığı araştırmaya göre, şirketlerde ortalama bir çalışan yılda 7 kez basit bir parola sıfırlama işlemi için bilgi işlem departmanıyla iletişime geçiyor. Bu durum hem çalışan hem de bilgi işlem çalışanı için boşa harcanan zaman, motivasyon düşüklüğü ve verimlilik azalması demek. PEAKUP tarafından geliştirilen ve Türkiye’de bir ilk olan PassGate ile parola sıfırlama işlemi, çalışanın kendisinin yapabileceği hızlı, kolay ve güvenilir bir işlem haline geliyor. Böylece, parola sıfırlamayla ilgili boşa harcanan zaman azaltılarak her bir çalışandan yılda yaklaşık 200 TL tasarruf sağlanıyor. Çalışanların sıkça yaşadığı parola unutma, kaybetme veya güvenlik nedeniyle değiştirme problemine çözüm getirmek üzere geliştirdiğimiz bu ürünümüz, artık onlarca kurum ve 50 binden fazla çalışan tarafından kullanılıyor. Böylece şirketler PassGate ile yılda yaklaşık 10 milyon TL’nin üzerinde tasarruf sağlıyor.

PassGate, ilk hangi kurum tarafından kullanıldı?
İETT tarafından kullanıldı. Bu yazılım, İETT çalışanlarının parola unutmalarından, kaybetmelerinden veya güvenlik nedeniyle değiştirmelerinden kaynaklanan problemler üzerine, PEAKUP Ar-Ge’sinde Türk mühendis ve yazılım uzmanlarınca geliştirildi.

PASSGATE, ŞİRKELERİN VERİ GÜVENLİĞİNİ DE ARTIRIYOR

Bu yazılıma en çok sevinenler, şirketlerin IT departmanları olmuştur herhalde.
Evet. Gerçekten de öyle. Çünkü, yardım masası ekiplerinin en sık karşılaştığı taleplerin başında gelen parola sıfırlama, mevcut altyapı ne kadar otomatize edilse de talebin alınması, işlemlerin yapılması ve kullanıcıya geri dönülmesi gibi adımlar sebebiyle her iki taraf için de gereksiz zaman kaybına yol açıyor. Bu durum teknik çalışanlar için angarya bir iş olurken, şirket için de ciddi verimlilik kaybına yol açabiliyor. Bütün çalışan profillerinin kolayca erişebileceği ve uygulayabileceği en hızlı yöntem olan PassGate, aynı zamanda güvenli bir çözüm sunuyor.

PassGate, şirketlerin veri güvenliğini de artıyor değil mi?
PassGate, parola sıfırlama işlemini kolaylıkla otomize ederek şirketlerin veri güvenliğini artırıyor. Kurumların veri merkezlerinde çalışacak donanımla veri güvenliğini birinci elden sağlayan PassGate, siber güvenlik alanında önemli gelişmelere de katkıda bulunuyor.

PassGate’ten bugüne kadar hangi firmalar yararlandı?
İETT, Koton, Arzum, Medical Park, MNG, Öztiryakiler gibi farklı sektörlerden onlarca firma, PassGate kullanarak yılda yaklaşık 10 milyon TL’lik bir tasarruf sağladı.

[/mk_fancy_title][/vc_column][vc_column width=”1/6″][/vc_column][/mk_page_section]