Skip to content

Copilot’a Giriş: Nedir? Neden Kullanmalıyız?

Copilot’a Giriş: Nedir? Neden Kullanmalıyız?

Microsoft Copilot Nedir? Neden Kullanmalıyız?

Microsoft 365 Copilot, Microsoft Grafik içeriği ve günlük kullanılan Microsoft 365 uygulamaları olan Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Teams ve diğerlerini içeren bir yapay zeka destekli üretkenlik aracıdır. Bu entegrasyon, gerçek zamanlı zeka destek sağlayarak kullanıcıların yaratıcılıklarını, üretkenliklerini ve becerilerini artırmasına yardımcı olur. Copilot, önceden eğitilmiş modelleri içeren LLM’lerin bir kombinasyonunu kullanarak içerik anlama, özetleme, tahminleme ve oluşturma görevlerinde üstün performans göstermek üzere tasarlanmıştır. Ayrıca, Microsoft Grafik içeriğiyle koordine eden gelişmiş bir işleme ve düzenleme motoruna sahiptir ve günlük çalışmalarınızın bağlamında Word ve PowerPoint gibi Microsoft 365 uygulamalarıyla birlikte çalışır.Bu uygulamaların bazı özellikleri aşağıdaki tabloda detaylı olarak açıklanmıştır:

Microsoft 365 Uygulaması

Özellik

Açıklama

Word

Copilot ile Taslak Oluşturma

Yeni veya mevcut belgelerde biçimlendirilmiş veya biçimlendirilmiş olmayan metin oluşturun.

Chat

İçerik Oluşturma, Özetleme, Belge Hakkında Sorular Sorma ve Hafif Komutlarla Çalışma

Sohbet aracılığıyla içerik oluşturun, özetleyin, belgenizle ilgili sorular sorun ve hafif komutlar verin.

PowerPoint

Copilot ile Taslak Oluşturma

Gelişmiş şablonları kullanarak Promt veya Dosya üzerinden oluşturun. Ayrıca OpenAI’nin görüntü oluşturucusu DALL-E ile entegrasyon, kullanıcıların özel görüntüler oluşturmasını istemelerine olanak tanır.

Chat

Özetleme, Soru&Cevap, ChatGPT Entegrasyonu

Slaytlar ekleyin, resimler ekleyin veya tüm slaytlarda metin değişiklikleri yapın.

Loop

İşbirlikçi İçerik Oluşturma

İçerik oluşturun ve doğrudan düzenleme veya Copilot tarafından iyileştirme yoluyla işbirliği ile geliştirilebilen içerik oluşturun.

Outlook

Koçluk İpuçları

Belirginlik, duygu ve ton hakkında koçluk ipuçları ve önerileri alın, genel bir ileti değerlendirmesi ve iyileştirme önerileri de dahil olmak üzere. Ayrıca bir e-posta dizisini özetleyebilir ve yanıtlar önermek için kullanabilir.

Summarize

E-posta Dizisini Özetleme

Kullanıcının tartışmayı hızlıca anlamasına yardımcı olmak için bir e-posta dizisini özetleyin. Ayrıca kullanıcının erişim izni olduğu diğer e-postalardan veya Microsoft 365 içeriğinden yararlanabilir.

Teams

Chat

Kullanıcılar herhangi bir sohbet içinde Copilot’u çağırabilirler. Copilot, verilen sohbetin son iletilmesinden önceki 30 gün boyunca sohbet içeriğini özetleyebilir. Copilot, yanıtlar için kullanılan ilgili kaynak içeriğe yönlendiren tıklanabilir alıntıları içerir. Copilot ile yapılan konuşmalar, kullanıcıların kopyalayıp yapıştırmasına izin veren bir yan panelde gerçekleşir. Copilot konuşmaları geçicidir ve yan panel kapatıldıktan sonra kaybolur.

Meetings

Kullanıcılar, aynı kiracı içindeki toplantılarda veya aramalarda Copilot’u çağırabilirler. Copilot, kullanıcıdan gelen soruları yanıtlamak için gerçek zamanlı olarak transkripti kullanır. Yalnızca transkripti kullanır ve soruyu yazan kullanıcının adını bilir. Kullanıcı herhangi bir soru yazabilir veya önceden belirlenmiş promt’ları kullanabilir; ancak Copilot, yalnızca transkriptten toplantı konuşması ile ilgili soruları yanıtlar. Kullanıcı, toplantı sona erdikten sonra yanıtı kopyalayabilir ve Copilot’a erişebilir. Copilot’un kullanıcı ile etkileşim geçmişi 24 saat boyunca saklanır.

Business Chat

Kullanıcılar, Microsoft 365 Grafikleri boyunca verilere erişebilir ve LLM işlevselliğini kullanabilirler. İş sohbetine Teams içinde veya etkin bir veri yönetimi hesabıyla Bing’e giriş yapılırken erişilebilir.

Whiteboard

Toplantıları ve beyin fırtınası oturumlarını daha yaratıcı ve etkili hale getirir. Copilot’a fikirler üretmesi, fikirleri temalara göre düzenlemesi, fikirleri hayata geçiren tasarımlar oluşturması ve beyaz tahta içeriğini özetlemesi için doğal dil kullanarak sorular sormak mümkün.

OneNote

Copilot ile Taslak Oluşturma

Planlar

Converted to HTML with WordToHTML.net

Tablo ile ilgili detaylara ulaşabilmek için tıklayın

Microsoft Copilot’un hayatınızın her alanı için bir yardımcı olma vizyonunu

26 Eylül’de New York’ta düzenlenen etkinlikte, Microsoft Copilot’un hedefleri ve güncel gelişmeleri tüm dünyaya açıklandı. Microsoft Copilot, dijital dünyada kullanıcılarına en üstün deneyimi sunmayı amaçlayan bir vizyonla yola çıktığını gösterdi. Bu vizyonun merkezinde, Bing, Edge, Microsoft 365 ve Windows gibi farklı platformlarda tek bir kullanıcı deneyimi yaratmak bulunuyor. Microsoft Copilot, kullanıcılarının her an yanında olan dijital bir arkadaş olmayı hedefliyor ve bu hedefe ulaşmak için attığı ilk adım, kullanıcıların tanıyacağı yeni bir görsel kimlik olan Copilot simgesini tanıtmak oldu.

26 Eylül’de New York’ta düzenlenen etkinlikte, Microsoft Copilot’un hedefleri ve güncel gelişmeleri tüm dünyaya açıklandı. Microsoft Copilot, dijital dünyada kullanıcılarına en üstün deneyimi sunmayı amaçlayan bir vizyonla yola çıktığını gösterdi. Bu vizyonun merkezinde, Bing, Edge, Microsoft 365 ve Windows gibi farklı platformlarda tek bir kullanıcı deneyimi yaratmak bulunuyor. Microsoft Copilot, kullanıcılarının her an yanında olan dijital bir arkadaş olmayı hedefliyor ve bu hedefe ulaşmak için attığı ilk adım, kullanıcıların tanıyacağı yeni bir görsel kimlik olan Copilot simgesini tanıtmak oldu.

Bu simge, Windows platformunda kullanıcıların karşısına çıktı ve 26 Eylül itibarıyla tüm Copilot kullanıcılarının deneyimine katıldı. Daha da önemlisi, 1 Kasım itibarıyla iş müşterilerine yönelik olarak Microsoft 365 Copilot sunulmaya başlandı.

Bu güncellemeler ve duyurular, iş dünyası için Microsoft Copilot’un temelini oluşturuyor. İşte bu ürünlerin bir özeti:

Windows’ta Microsoft Copilot: 26 Eylül itibarıyla kullanıma sunulan bu özellik, kullanıcıların günlük görevlerini daha hızlı ve kolay bir şekilde tamamlamalarına yardımcı olacak. Microsoft Copilot, kullanıcıların bilişsel yükünü hafifletmeyi amaçlıyor.

Bing Chat Enterprise: İş dünyasının veri koruma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geliştirilen bu özellik, Microsoft Copilot’a dayanıyor ve ticari veri koruması ekleyerek iş verilerinin güvenliğini sağlamayı amaçlıyor. Bu sayede iş verilerinin organizasyon dışına sızmasını önleyecek.

Microsoft 365 Copilot: Microsoft 365 Copilot, işyerindeki bir AI asistanını temsil ediyor. Microsoft 365 müşterileri, güvenlik, gizlilik, uyumluluk ve sorumlu AI alanlarında yıllardır güvendikleri teknolojiyi kullanarak kurumsal düzeyde destek alacaklar.

Microsoft 365 Chat: Microsoft 365 Copilot’un yeni kahraman deneyimi, basit soruların yanı sıra karmaşık sorunları da çözme yeteneği sunuyor. Aynı zamanda günlük olarak kullandıkları Microsoft 365 uygulamalarıyla sorunsuz bir şekilde entegre çalışıyor.

Ayrıca, Microsoft 365 Copilot şu dillerde desteklenmektedir: İngilizce (ABD, İngiltere, Avustralya, Kanada, Hindistan), İspanyolca (İspanya, Meksika), Japonca, Fransızca (Fransa, Kanada), Almanca, Portekizce (Brezilya), İtalyanca ve Basit Çince. 2024 yılının ilk yarısında daha fazla dilin eklenmesi planlanmaktadır.

Microsoft Copilot’un Microsoft 365 uygulamalarıyla entegrasyonu

Copilot, büyük dil modellerinin gücünü (LLM) , Microsoft 365 uygulamalarınızı kullanarak kelimelerinizi dünyanın en güçlü üretkenlik aracına dönüştürüyor. Ve bunu, kurumsal veri güvenliği ve gizliliği konusundaki mevcut taahhütlerimize uygun bir şekilde yapıyor.

Copilot her gün kullandığınız Microsoft 365 uygulamalarına gömülü olarak çalışır – Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Teams ,Business Chat ve GitHub , GitHub Copilot’u kullanan geliştiriciler arasında, %88’inin daha verimli olduğunu, %77’sinin bilgi aramak için daha az zaman harcamasına yardımcı olduğunu ve %74’ünün çabalarını daha tatmin edici işlere odaklayabildiğini gösteriyor.

Microsoft 365 Copilot, zaten her gün kullandığınız uygulamalara entegre edilmiştir, böylece en önemli işlere odaklanabilir ve yoğun işlere daha az zaman harcarsınız. Sizinle birlikte çalışarak, Microsoft 365 Copilot, yaratıcılığınızı serbest bırakmanıza, üretkenliği artırmanıza ve becerilerinizi yükseltmenize yardımcı olur.

Microsoft Copilot-Word

Microsoft Copilot, Word içinde yazarken size yazılarınızı düzenleme, özetleme ve oluşturma konusunda yardımcı olur. Word’deki Copilot, ihtiyaç duyulduğunda kuruluşunuzun dört bir yanından bilgi getirerek sizin için bir ilk taslak oluşturur. Copilot, mevcut belgelere içerik ekleyebilir, metni özetleyebilir ve bölümleri veya tüm belgeyi daha öz hale getirmek için yeniden yazabilir. Ayrıca, doğru tonu yakalamanıza yardımcı olmak için profesyonel, tutkulu, samimi veya teşekkür eden tonları önerebilir. Copilot, yazınızı güçlendiren önerilerle, argümanlarınızı güçlendirmenize veya tutarsızlıkları gidermenize yardımcı olabilir.

Microsoft Copilot-Excel

Excel’deki Copilot, verilerinizi analiz etmenize ve keşfetmenize yardımcı olmak için çalışır. Sadece formülleri değil, veri kümeniz hakkında soruları da doğal dilde sorabilirsiniz. Copilot, sorularınıza dayalı olarak korelasyonları ortaya çıkarır, “ne olurdu” senaryoları önerir ve sorularınıza dayalı olarak yeni formüller önerir verilerinizi değiştirmeden sorularınıza dayalı modeller oluşturarak verilerinizi keşfetmenize yardımcı olur. Trendleri belirlerek, güçlü görselleştirmeler oluşturun veya farklı sonuçlar elde etmek için önerilerde bulunun.

Microsoft Copilot-PowerPoint

PowerPoint’teki Copilot, fikirlerinizi etkileyici sunumlara dönüştürmenize yardımcı olur. Anlatıcı ortağınız olarak Copilot, mevcut yazılı belgeleri konuşmacı notları ve kaynaklarla donatılmış slayt koleksiyonlarına dönüştürebilir veya basit bir ipucu veya taslaktan yeni bir sunum başlatabilir. Uzun sunumları bir düğme tıklamasıyla yoğunlaştırabilir ve düzenlemeleri ayarlamak, metni yeniden biçimlendirmek ve animasyonları mükemmel bir şekilde zamanlamak için doğal dil komutlarını kullanabilirsiniz.

Microsoft Copilot-Outlook

Outlook’taki Copilot, gelen kutunuz ve iletilerinizle birlikte çalışarak e-posta sınıflandırma üzerinde daha az zaman harcamanıza ve iletişim kurma sürenizi artırmanıza yardımcı olur . Hızlı ve kolay iletişim kurarsınız. Birden fazla kişiyle olan uzun ve karmaşık e-posta konularını özetleyerek, sadece ne söylendiğini değil, her kişinin farklı bakış açılarını ve henüz yanıtlanmamış açık soruları anlamanıza yardımcı olur. Mevcut bir e-postaya basit bir ipucu ile yanıt verin veya hızlı notları net, profesyonel iletilere dönüştürün.