Skip to content

Çocuğun Dili Oyundur

Çocuğun Dili Oyundur

Çocukların gelişiminde oyunun önemi dil gelişimi açısından, fiziksel ve bilişsel gelişimi açısından, duygusal ve öz bakım becerilerini geliştirmek açısından saymakla bitmeyen bir yere sahiptir. Oyunlar çocukların keşif,taklit, yaratıcılık gibi becerilerini ortaya çıkararak gelişim göstermelerini sağlar. Oyun, problem çözmek için bir fırsattır.

Ebeveyn olarak teknolojinin güvenilirliğinden şüphe etsek,tedirgin olsak da çocuklarımız üzerinde oyun oynarken öğrenmenin yansımaları da mevcuttur.

Dijitalleşen bir döneme gözlerini açan ve sınırlarını çizmemize, sakınmamıza rağmen ebeveynlerinden ya da çevresinden telefon,tablet,bilgisayar gibi araçları gören ve taklit becerileriyle gördüklerini kopyalayan çocuklarımız bir şekilde bu durumun içine dahil edilmiş oluyorlar. Kontrolün ebeveynlerde olduğu sürece olumlu yanlarından faydalanabilecek çocuklarımız için öğrenirken eğlenebilecekleri bazı uygulamaları derledik.

ABC WOW:

Çocukların alfabeyi ve ingilizce kelimeleri, nesnelerle ve dokunduklarında çıkardığı seslerle öğrenmelerini sağlayan, görsel ve işitsel hafıza gelişimlerine yardımcı olan interaktif bir uygulamadır. Nesnelerin çıkardığı sesler gülmelerini ve eğlenmelerini sağlar. Sözel-işitsel yani dile dayalı bir oyundur. Uygulamanın yasal yaş değerlendirmesi 4+ olsa da 1 yaş üstü bebeklerinizle ebeveyn kontrolü eşliğinde kullanabilirsiniz.

WWF Together:

Uygulama, dev pandalar, kaplanlar, hükümdar kelebekler, deniz kaplumbağaları ve kutup ayıları gibi nesli tükenmekte olan hayvanların derinlemesine, etkileşimli hikayelerini aktarmaktadır. Grafiklerinde origami sanatını kullandığı nesli tükenmekte olan 16 türdeki hayvanı, özellikleri, popülasyonları, doğal yaşam ortamları, kilo ve boyları gibi bilgileriyle daha yakından tanıma fırsatı sağlayan öğrenme merkezli bir oyundur. Uygulama içerisinde çocukların da kağıttan bu hayvanları yapabilecekleri “origami yapım yöntemleri” mevcuttur. Kağıt katlama sanatını çocuklarınızla birlikte eğlenerek yapabilirsiniz. Uygulamanın yasal yaş değerlendirmesi 4+ olsa da 1 yaş üstü bebeklerinizle ebeveyn kontrolü eşliğinde kullanabilirsiniz.

Dinle Anla:

Bu mobil uygulama otizm spektrum bozukluğu olan çocukların yanı sıra normal gelişim gösteren diğer çocukların dinlediğini anlama becerisinin geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla geliştirilmiştir.

Uygulama 2 bölüm ve toplam 10 modülden oluşmaktadır. Her 10 modül içerisinde toplam 10 soru yer almaktadır. Uygulamanın bir diğer önemli özelliği ise aile ve eğitimciler için veri toplama ve analiz etmesidir. Öğretim yöntemi olarak öğrenme merkezli oyun ve dramatik oyundur. Uygulamanın yasal yaş değerlendirmesi 4+ olsa da 1 yaş üstü bebeklerinizle ebeveyn kontrolü eşliğinde kullanabilirsiniz.

Paintbox :

Oyun sırasında çocukların duyuları çok iyi çalışır. Duyuları aracılığıyla elde edilen verileri beyinde algılama, ayırma, sınıflama gibi becerilerini geliştirirler. Çocukların dijital ortamda temel grafik ve çizim işlemlerini renkleri kullanarak resim yeteneklerini geliştirebilmesi için hazırlanmış bilişsel gelişim sağlayan bir uygulamadır. 8 fırça türü vardır ve görüntüleri otomatik kaydedebilirsiniz. Uygulamanın yasal yaş değerlendirmesi 4+ olsa da 1 yaş üstü bebeklerinizle ebeveyn kontrolü eşliğinde kullanabilirsiniz.

Stack the Countries:

193 ülke flash kartı ve kıtaların renkli etkileşimli haritalarını sunar. Çocuklar için coğrafya ve atlas bilgilerini geliştirecek eğitici bir uygulamadır. Ülke başkentlerini, sınır ülkelerini, bayraklarını, kıtaları önemli yapıları hakkında da bilgi sahibi olabilecekleri öğrenmeye dayalı interaktif oyunlar arasında yer almaktadır. Ebeveynlerin de bilgilerini tazeleyebilecekleri çocuklarla birlikte vakit geçirebilecekleri arasında bulunuyor. Uygulamanın yasal yaş değerlendirmesi 4+ olsa da 1 yaş üstü bebeklerinizle ebeveyn kontrolü eşliğinde kullanabilirsiniz.

Nasa Kids Club

Bilim ve teknoloji meraklısı olan çocukları da unutmadık. Web sitesinde çocukların NASA hakkında pek çok şey öğrenip uzayla ilgili oyunlar oynayabileceği etkinliklerin yanı sıra, daha küçük yaş grubundaki uzay tutkunları için boyama çalışmaları da mevcuttur.  Web sitesini ziyaret edebilirsiniz.  Yetişkinler için de ayrıca önerebileceğimiz NASA mobil uygulaması ile en son görüntüleri, videoları, görev bilgilerini, haberleri, özellik öykülerini, tweetleri, NASA TV’yi ve öne çıkan içerikleri keşfedebilirsiniz. Uygulamanın yasal yaş değerlendirmesi 4+ olsa da 1 yaş üstü bebeklerinizle ebeveyn kontrolü eşliğinde kullanabilirsiniz.