Skip to content

Burçlara göre uygun meslekler ve işe alım

Burçlara göre uygun meslekler ve işe alım

Her geçen gün insan kaynakları yönetiminde yeni yaklaşımların ortaya çıktığını görmekteyiz. Aday seçimi söz konusu olduğunda, gerçekten hiçbir bilimsel yaklaşım yoktur; sezgi, işverenin profesyonel araç kitindeki en güçlü araçtır. Yeni bir yaklaşım ise insan kaynakları yönetiminde burçların kullanılmasıdır. Geçtiğimiz yıllarda, Avusturya’nın Salzburg şehrinde bir sigorta şirketi, gazetelere Oğlak, Boğa, Kova, Koç ve Aslan burcu olan satış ve yönetim departmanı elemanları alınacağına dair ilan verdi. ABD Avustralya Kanada gibi işe alım görüşmelerinde kişisel soruların sorulmasının yasak olduğu ülkelerde adayların kişiliklerine dair ipuçları elde edebilmek için burçlar kullanılıyor. Artık birçok ülkede insan kaynakları profesyonelleri burçlara bakmayı ihmal etmiyor ve astroloji ile çalışmak oldukça yaygınlaştı Aslında, bu hizmetleri sağlayan profesyonel şirketler var. Happy Ho’dan Jwalant Swaroop, “Büyük BT şirketleri de dahil olmak üzere, üst düzey adayları seçmek için astroloji kullanan uluslararası müşterilerimiz oldu.” Gibi açıklamalar yapmıştır. Bu eğilim bir uygulama haline gelirse adaylar kısa süre içerisinde özgeçmişlerinde burçlarından bahsetmeye başlayabilirler. Yakın zamanda Türkiye’deki iş ilanlarında burç özelliklerine değinildiğini görürseniz şaşırmayın.

Şimdi ise burçların iş hayatına dönük özelliklerini ve hangi mesleklere uygun olduğunu sıralayabiliriz 😊

   Kova Burcu ( 22 Ocak- 19 Şubat)

Kova Burcu, Kovalar özgürlüklerine düşkünlükleri ile bilinirler. 12 burcun en zekisidir. Hümanist doğası, Kova burcu bireyini diğerlerinden ayırır. Mantıklarına göre hareket ederler. Kendini yenilemeyi seven Kova özellikle teknolojik alandaki mesleklerde çok başarılı olur. Hareket ve özgürlük ihtiyaçlarından dolayı home office çalışmak onlar için uygun olacaktır.  Kova burcu, yenilikçi fikirleri keşfetmeye bayılır ve çok meraklıdır. Geleneksel olmayan işlerde en fazla rastlanan burç olan Kova’nın, kurumsal hayata en uygun olmayan burç olduğu söylenebilir. Çalışmanıza uygun alanlar: IT sektörü, Mühendislik, Bilgisayar Teknisyenliği, Astrolog, elektrik elektronik.

  Balık Burcu ( 20 Şubat- 20 Mart)

Balık Burcu, Balıkların en belirgin özelliği duygusallık ve değişkenliktir. Pek azimli değillerdir. Başkalarına karşı nazik ve ekip çalışmasına uygundur ayrıca sezgileri de çok güçlüdür. Otoriter ve sertlik gerektiren işlerde başarılı olamazlar. Hayal gücü en yoğun olan burçtur. Sanat dallarında başarı gösterebilirler. Sezgisel ve yardıma yönelik işler uygun olacaktır.  Balık burcu için uygun alanlar: Psikoloji, fizyoterapist, hemşire,

   Koç Burcu ( 21 Mart – 20 Nisan)

Koç Burcu, yüksek enerjili işler için uygundur. Yerinde duramayan, aktif, rekabeti seven, kaybetmeye tahammülü olmayan, azimli bir burçtur. Koç doğuştan lider özelliği gösterir, emir altında çalışmaktan hoşlanmazlar. Anında karar verme, insanları organize etme ve dakiklik gibi özellikleri sayesinde koç burçları yönetici pozisyonları için uygundur. Koç burcu için uygun alanlar: Pazarlama, Spor eğitmenliği, yöneticilik, askerlik, girişimcilik.

Boğa Burcu (21 Nisan – 21 Mayıs)

Boğa Burcu insanları sakin, keyfine düşkün ve temkinlidir. Risk almayı ve alıştıkları düzeni bozmayı sevmeyen Boğa burçları güvenilir ve garantisi olan işlerle ilgilenirler. İşine en sadık burçlardan birisidir. Kararlı sabırlı ve düzenli olan boğa burçları iş ortamındaki en uyumlu insanlardan birisidir harika takım arkadaşı olur. Liderden takipçiye istenilen her pozisyona geçebilirler. Ayrıca ciddi, sabırlı, azimli fakat tolerans sahibi olmayan, katı kurallı yöneticiler de bu burçtan çıkabilir. Boğa burcu için uygun alanlar: Bankacılık, borsa işleri, finans, alım-satım, emlakçılık.

 İkizler Burcu (22 Mayıs – 22 Haziran)

İkizler burcu, hareketli işlere yatkındırlar. Sıkıcı ve her gün aynı işleri yapmayı istemezler ve masa başı işler onlar için uygun değildir. Seyahat gerektiren işler ikizler burçları için çok uygundur. İkizler burcunun yabancı dil öğrenmeye çok yatkındırlar. Yurtdışındaki kilit pozisyonlar ya da iletişim, sosyal çevre kurmayı gerektiren işler ikizler için mükemmeldir. İkizler için uygun alanlar: gazetecilik, reklamcılık, çevirmenlik, sosyal medya uzmanlığı.

Yengeç Burcu (23 Haziran – 22 Temmuz)

Yengeç burcu, karakter olarak çok şefkatlidir. En insancıl burçlardan olan yengeç, insanlara bakmayı onlarla ilgilenmeye çok düşkündürler. Kariyer açısından baktığımızda problem çözme tarafında yaratıcıdırlar ayrıca, tavsiye verme alanlarında çok başarılı olabilirler. Yengeç burçları için uygun alanlar: İnsan kaynakları, psikolog, anaokulu öğretmenliği, insan hakları çalışanları.

Aslan Burcu (23 Temmuz – 22 Ağustos)

Aslan burcu, unvan ve güç getiren işlerde çalışmaya bayılırlar. Takım oyuncusu olduğu söylenemez. Yenilgiye tahammül edemeyen bir burçtur. Cesaret ve Egemenlik en büyük özellikleridir. Dürüst ve doğruluktan asla sapmazlar. Kuvvetli sadakati ile çoğu meslek tarafından tercih edilmelerine rağmen patron havasında olmaları sebebiyle üst düzey görevler hariç zorlanmaktadırlar.  Bu burcun insanları özel sektörde, insanlar tarafından saygı duyulan işleri seçmeye özen gösterirler. Aslan burçları için uygun alanlar: Yöneticilik, organizasyon yönetimi, CEO, direktör,.

Başak Burcu (23 Ağustos- 22 Eylül)

Başak Burcu, çalışma hayatında en ince detaylara dikkat eder, iş konusunda mükemmeliyetçi davranırlar. Kimsenin görmediği detayları görürler. İşlerini analiz etmeyi, incelemeyi çok severler. Varsayımlar üzerine iş yapmazlar. Mantıklarıyla hareket ederler, en disiplini burçlardandır. Başak burçları için uygun alanlar: Matematik Mühendisi, bilgi işlem, muhasebe, bankacılık, mimarlık.

 Terazi Burcu (23 Eylül- 22 Ekim)

Terazi burcu, insanları bir araya getirmekten çok hoşlanırlar. İnsan ilişkilerine verdikleri önem ve başkalarıyla çalışmak Terazi burçlarına mutluluk verir. Hizmet sektörü, müşteri ilişkileri alanında başarıyı yakalarlar. Ayrıca estetik göz gerektiren meslekler onlara göredir. Terazi burçları için uygun alanlar: Seyahat danışmanı, müşteri temsilcisi, estetiyseler, halkla ilişkiler.

Akrep Burcu ( 23 Ekim- 21 Kasım)

Akrep Burcu, kuvvetli iradesi, gerçeklerin ardından vazgeçmeden ilerlemesi, analitik ve derin düşünen yapısıyla, Akrep iş yaşamında önemli bir yere sahiptir. Meydan okumayı ve araştırmayı çok sever. Kontrolcüdür. İş yaşamında Akrep’in en büyük dezavantajı şüpheciliğidir. Güvenmekte oldukça zorlanır. Özellikle şüphe etmeyi, derin araştırmayı gerektiren meslekler akrepler için uygun olur.Akrep burçları için uygun alanlar: Yönetici, dedektif, bilim insanı, arkeolog, kriz ve finans yönetimi

 Yay Burcu ( 22 Kasım- 21 Aralık)

Yay Burcu, Boğa burçları gibi en iyi takım oyuncuları da Yay burçlarından çıkar. Uyumludur. Yöneticileri ile iyi geçinirler, dışa dönüktürler. Gergin durumların üstesinden kolaylıkla gelebilirler. Enerji dolu olan burcu öğrenmeyi ve gezmeyi çok sever. Yay burcu sahada olacağı işler onları tatmin edebilir. İkna kabiliyeti dolayısıyla satış alanında büyük beceri sergiler. Yay burçları için uygun alanlar: Halkla ilişkiler, satış uzmanı, pazarlama, ithalat-ihracat dış ticaret uzmanı.

Oğlak Burcu ( 22 Aralık- 21 Ocak)

Oğlak Burcu,12 Burcun en işkoliği Oğlak burcudur. Sorumluluk almaktan kaçmayan, otoriter, disiplinlidir. Eğer önlerinde hedefleri varsa karşılarına çıkan engellere aldırmadan azimle çalışır. Çok iyi yöneticidir. CEO olmak için doğmuşlardır. Oğlak strateji üretebilen, planlama yapabilen yapısıyla, hangi sektörde olursa olsun, yönetim seviyelerinde son derece başarılı olur. İdareci olarak, lider vasfını da taşıdığı için organizasyonlarda aranılandır. Yeniliklere açık ve teknolojiye merakları vardır. Oğlak burçları için uygun alanlar: CEO, Bankacılık, Bilgisayar Mühendisi, IT bilimi ile ilgili herhangi bir meslek.