Skip to content

Yammer Account Activity ve Analytics Dashboard

Yammer Account Activity ve Analytics Dashboard

Office 365 servislerinden Yammer, kullanıcılar tarafından interaktif kullanılan ve sevilen core servislerden biridir. Günlük hayatlarında kullanıcılar birçok platformda sosyal ağları kullandıkları için Yammer servisine de hızlıca adapte olabilmişler ve iş hayatlarında sosyalliği yakalamışlardır. Yammer servisini diğer sosyal ağlardan ayıran özelliği ise kurumsal sosyal ağ olması ve belirli noktalarda yönetilip gerekli analizlerin yapılabilmesidir.

Yammer Account Activity

Yammer uygulamasının yöneticileri tarafından kullanıcılara ve kuruma/kuruluşa ait spesifik ayarlar yapılabilir. Yammer arayüzü design edilerek kurumsallaştırılabilir, belirli kullanıcılar bloklanabilir, silinmesi, toplu davet istekleri gönderilebilir, external bağlantılar ile ayarlar yapılabilir, on-premise Active Directory ile senkron edilebilir ya da güvenlik bazında ayarlar yapılabilir. Bu ve buna benzer ayarların yapılabildiği Yammer uygulaması ile kullanıcılara ait nereden, ne zaman, nasıl bağlandığına dair monitoring işlemi de yapılabilmektedir. Bu sayede kullanıcıların hesap etkinliği takip edilecektir. Bunun için Yammer yöneticisinin “Network Admin” bölümünden “Account Activity” bölümü tıklanmalıdır. Burada nereden, nasıl ve ne zaman Yammer uygulamasına bağlanıldığına dair bilgi alınacak hesap bilgisi yazılır ve arama işlemi yapılır. Arama işlemine dair çıktı şekilde görüldüğü üzere uygulama bilgisi, en son autorize olunan zaman ve IP addresi gibidir. Böylelikle kullanıcılara Yammer uygulaması ile hesap erişimine dair takip yapılabilir. Bu sayede güvenlik bazında ve monitoring ile takip etme süreci de yöneticiler tarafından sağlanır.


Yammer Admin Analytics Dashboard

Yammer kullanıcı tarafında sosyal ağ olma özelliğine sahip iken yönetici tarafından yönetilebilmesi en önemli özelliklerinden biridir. Yöneticiler için hem yönetim hem de monitorleme ve belirli analizler ile ilerlemek önemli noktalardan biridir. Buna istinaden Yammer uygulamasında yöneticiler için tasarlanmış kullanıcıları ve networkleri takip edebilecekleri dashboard yer almaktadır. Bunun için Network Admin bölümündeki Analystic tıklanmalıdır. Burada 7 ve/veya 28 günlük networklerindeki genel bakışı, büyüme oranı, üye sayısı ve yeni üyelerin sayısı, gönderilen mesajlar ve bu mesajların sayısı, grup mesajları ve özel mesajların sayısı, grup sayıları,yeni gruplar, aktif grup sayısı, gruplara ait genel ve gizli grup sayısı gibi detaylar gözlemlenebilir. Bu dashboardlar sayesinde Yammer admin yöneticileri kurumsal sosyal ağlarındaki büyümeleri ve analizleri yapabilmektedirler.