Skip to content

WPBakery Visual Composer İle Template Oluşturma

WPBakery Visual Composer İle Template Oluşturma

WPBakery Visual Composer kurulumunu gerçekleştirdikten sonra sayfa oluşturmanın ne kadar kolay olduğunu görmüş olduk. Peki web sitemizin içerisinde oluşturduğumuz klon sayfalar için her seferinde aynı elementleri dizayn etmek ve ayarlarını tekrar yapmak zor olmuyor mu? İşte bu yazımızda görsel editörümüzü kullanarak oluşturduğumuz sayfaları klonlarken işimizi on kat kolaylaştıracak bir özellikle tanışacağız ; Template Saver .

Template Saver Nedir ?

Oluşturduğumuz sayfaların her biri için onlarca ayar yapıyor, onlarca elementi düzenleyip içeriklerini giriyoruz. Aynı dizaynda birden fazla sayfa oluşturmak için tekrar tekrar aynı işlemleri yapmak zorunda olduğumuzu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. WPBakery Visual Composer ile gelen akıllı özelliklerden birisi tam bu noktada kurtarıcı olacak. Oluşturduğunuz sayfaların isterseniz tamamını isterseniz sadece ana elementlerini şablonlarınıza kaydederek, istediğiniz zaman tek tıkla kurabilirsiniz.

WPBakery Visual Composer ile sayfa oluşturmak

Öncelikle sayfalar menüsünden Yeni Sayfa Ekle tıklayarak sayfamızı oluşturuyoruz.

 

 

Sayfamız oluştuktan sonra sağ kolondaki özellikler sekmesinden Şablon başlığı altından Landing Page Builder – Visual Composer seçeneğini seçip, taslak olarak kaydet butonuna tıklıyoruz.

Taslağı kaydettiğimizde sayfa yenilendikten sonra metin editörünün üzerinde Backend Editor butonunun yer aldığını göreceksiniz. Butona tıklayarak sayfamızı görsel tasarım moduna geçiriyoruz.

 

Sayfayı aşağı kaydırdığımızda yeni açılan pencerede görsel tasarım elementlerini ekleyebileceğiniz butonların aktif olduğunu göreceksiniz.

 

Add Element butonuna tıklayarak kullanabileceğiniz element arşivini açabilirsiniz.

 

Açılan pencereden istediğiniz elementi seçerek kolay bir şekilde sayfanıza yerleştirebilirsiniz. Seçtiğiniz bütün elementleri ekleyip sayfa ayarlarını yaptıktan sonra sayfanız hazır.

  • İpucu : Sayfanızın sağ üst köşesinde bulunan ön izleme butonuna tıklayarak sayfanızı yayına almaya gerek kalmadan yeni açılan sekmeden sayfanızın görünümünü test edebilirsiniz.

Görünüm ayarlarını bitirip sayfanızı kaydettikten sonra artık hazırız. Şimdi sayfamızın tüm özelliklerini şablon olarak kaydedelim. Görsel tasarım penceresinin sol üstünde yer alan Template butonuna tıklayarak pencereyi açıyoruz.

 

Açılan pencerede solda yer alana metin kutusuna şablonumuza vereceğimiz ismi yazarak sağ tarafta yer alan Save Template butonuyla şablonumuzu kaydediyoruz.

 

Artık şablonumuz her an kullanabileceğimiz şekilde kaydedildi. Şimdi yeni bir sayfa oluşturup aynı adımları izleyerek açılan pencereden kaydettiğiniz şablonu seçip kullanabilirsiniz.

 

İşte bu müthiş özellik sayesinde saniyeler içerisinde hazırladığınız şablonları yeni sayfalarınıza aktarabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Önceki Yazım : Eklentiler : WPBakery – Visual Composer Kurulumu