Skip to content

Exchange 2013 Hybrid Deployment Yapılandırması ve Office 365 Taşıma İşlemi- Part 3

Exchange 2013 Hybrid Deployment Yapılandırması ve Office 365 Taşıma İşlemi- Part 3

Exchange 2013 Hybrid Deployment senaryolarında on-premise ortamlar ile entegre çalışmasından dolayı mimarinin sağlıklı çalışması gerekmektedir. Buradaki önemli kriterlerden birisinin port, protokol ayarlarıdır. Office 365 ile Exchange Online arasındaki bağlantı arasında sorun yaşanmaması adına network ve güvenlik tarafında aşağıdaki tabloda yer alan port, protokol ve endpoint noktaları ayarlanmalıdır. Detaylara ilgili linkten erişim sağlayabilirsiniz.

Hybrid Deployement Port, Protokol, Endpoint


Hybrid Deployment’ta Önerilen Araçlar ve Servisler

Hybrid Deployment işlemini kolaylaştıracak araç ve servisler vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

Exchange Server Deployment Assistant: Exchange Server Deployment Assitant Hybrid Deployment ile ilgili alta yapıya dair sorular sorarak, var olan alt yapıya ait geçiş işleminin nasıl yapılacağı, ön gereksinimler, hybrid configuration wizard’ın kullanımı gibi Hybrid Deployment ile ilgili detayları içeren araçlardan biridir. Yararlı olan bu araç sayesinde geçişlere dair detaylara erişim sağlanabilmektedir.

Remote Connectivity Analyzer Tool: Geçiş işlemi için gerekli olan Exchange mimarisine ait external bağlantıların kontrollerinin yapılacağı bu araç sayesinde, Hybrid Deployment ön gereksinimlerinin kontrollerinde kullanılabilmektedir. Aynı zamanda geçişin başarılı olarak sağlandığı durumlarda kontrollerin gerçekleştirilmesi ya da karşılaşılan bazı sorunlarda kullanılabilecek araçları da içermektedir.

Single Sign-On: Active Directory Federation Servisi(ADFS), SSO senaryolarında kullanılan servislerdendir. Office 365 platformlarında SSO alt yapısına ihtiyaç duyulması gerektiğinde ADFS topolojisi alt yapıya kurulur ve entegre edilir.