Skip to content

Dynamics CRM Voice Of  The Customer – 1

Dynamics CRM Voice Of  The Customer – 1

Müşterinizden gelen geri bildirimleri tek bir arayüzden takip edebilmenizi sağlayan Dynamics CRM Voice Of  The Customer ile ilgili detaylı bir inceleme yapmaya çalışacağız.

Bir hizmet sonrası veya genel müşteri memnuniyetinizi hizmet alan taraftan alabilmek için birkaç farklı  yöntem bulunmakta. Bunlardan bir tanesi de müşterinize yapabileceğiniz anketler, Voice Of  The Customer  bu anketleri merkezi şekilde yönetmenizi ve olumsuz hizmetlere hızlı geri dönüşler yapmanızı sağlamakta. Voice Of  The Customer  Dynamics CRM içerisine ekleyebileceğiniz ücretsiz olarak sunulan bir uygulama.

Şimdi Voice Of  The Customer nasıl yüklenir ve nasıl anketler oluşturulur inceleyelim :

CRM servisimizde Voice Of  The Customer  yüklü değilse bunu CRM admin rolü içeren bir kullanıcı ile CRM yapımıza dahil etmemiz gerekiyor.

 

CRM Admin portalı üzerinden yüklemek istdiğimiz örneğin üzerine tıklıyoruz ve çözümler bölümünden Müşterinin Sesi uygulamasına tıklayarak yüklüyoruz.

 

Uygulamamız eklendikten sonra yapmamız gereken aslında fazla bir ayar yok , genel ayarları otomatik olarak yapıyor. Bize düşen bu süreci dahil edeceğimiz akışı tasarlamak. Genel ayar ekranlarına bakalım,

 

İlk anketimizi oluşturalım,  anket formları arasında geçiş yapayarak hem genel anket ayarlarını yapabiliyoruz hemde anket arayüz değişikliklerini gerçekleştirebiliriz,

 

Anket içerisinde görünümler arası değişim yaparak hem anket tasarım aracını açabilir hem de o anketle ilgili ayarları yapabiliriz.

 

Öncelikle  bir anket giriş ekranı tasarlayalım. Bunu için sağ tarafta bulunan ve anketimizin içinde kullanabileceğimiz sürüklenebilir alanları kullanarak anketi dolduracak kişiden almak istediğimiz bilgi alanlarını oluşturuyorum.

İsim soy isim ve adres bilgisi isteyelim. Bu alanları istersek hızlı güncelleme butonuna basarak revize edebilir, istersek de detaylı güncelleme alanından değiştirebiliriz. Detaylı güncelleme alanına bastığımızda bu cevap ile ilgili takip ayarları, zorunluluk ayarları veya istersek ilerde kullanmak üzere bir alana bağlayabiliriz. Bu oluşturduğumuz alanlar aslında temel olarak ankette kullanacağımız alanları oluşturmaktadır.

 

Bu yazımızda temel olarak ilk anketimizi oluşturduk. Sonraki yazıda bu anketin genel ayarlarını yapmayı ve yayınlama ayarlarını inceleyeceğiz.