Skip to content

Özel Filtre ile Tarih, Sayı, Metin Filtreleri

Özel Filtre ile Tarih, Sayı, Metin Filtreleri

Excel birçok özelliği ile her meslek grubuna hitap eden, hayatı kolaylaştıran birçok özellik ve formül ile oldukça faydalı bir ürün. İstisnasız herkesin sıklıkla kullandığı ve bildiği Filtre, Sırala gibi temel işlevler de mevcut. Bu yazıda Tarih, Sayı, Metin Filtrelerini inceleyeceğiz.

Filtre özelliğinin standart kullanımı ile veriyi checkbox üzerinden seçerek incelemek elbette mümkün. Ancak bir tablo içerisinde, belirli bir veri ya da tarih aralığını, belirli bir dönemi tespit etmemiz gerektiği durumlarda checkbox ile seçme yapmak anlamsız bir hal alacaktır, zira bu işlem veriyi tek tek incelemek anlamına gelebilir.

Örneğin satışlar tablosunda geçen ayın satışlarını görmek için ne yapılmalı? Satış bedeli 30 000 ile 50 000 arasında olan ürünler nasıl tespit edilebilir? 1 yıllık planla tablosunda gelecek haftanın planları nasıl incelenebilir?

Bu tarz örneklerde Özel Filtreler devreye girmektedir.

Tarih, Sayı, Metin Filtreleri

Özel filtreyi kullanmak için Filtre eklenmelidir. Filtre kısayolu CTRL+ SHIFT + L’dir.

Tarih kolonunda bu ay, geçen hafta, sonraki çeyrek, dün gibi hazır seçenekler ile hızlıca özel tarih filtreleri yapılabilir.

Tarih filtresi seçeneklerinden Bu Ay seçerek aşağıdaki gibi görüntülenebilir.

Özel Filtre.. seçeneği ile Bu Ay filtresinin arka planda yaptığı işi görmekteyiz.

Açılan Özel Otomatik Filtre penceresinden belirlediğiniz özel tarihler ya da tarih aralıkları için işlem yapılabilir. Sağda yer alan takvim görüntüsüne tıklayarak takvimden tarih seçimi yapılabilir.

Metin Filtreleri

Benzer şekilde özel aramalar yapmak için Metin filtreleri içerisinden Başlangıcı, Sonu, İçerir, Eşit değil gibi seçenekler içerisinden filtre yapılabilir. Böylece belirli bir metinle biten kelimeler Sonu seçilerek filtre edilebilir.

Sonu (ile biter) seçtikten sonra ekranda açılan pencereye a yazarak a ile biten Satış Bölgeleri tespit edilebilir.

Bu ekranda eşittir, eşit değildir, ile başlar, ile başlamaz, içerir, içermez gibi aramayı özelleştirmeyi sağlayacak bir çok seçenek mevcut. Aynı işlem Sayı filtreleri için de geçerlidir. Sayılar ondalık ayracı eklemeden doğrudan yazılmalıdır.

Satış kolonunda Sayı Filtresi Arasında seçilerek 30000 ile 45000 arasındaki değerler aşağıdaki gibi filtre uygulanabilir.

Diğer MS Office makalelerine link üzerinden erişebilirsiniz.