Skip to content

Lokal AD den Kurtulun

Lokal AD den Kurtulun

[vc_row][vc_column][mk_fancy_title size=”20″ font_family=”none”]

Lokal AD’nizden Kurtulun

 

Yakın zamanda planladığımız yerel kaynaklarımızdan kurtulma harekatımızla birlikte AD bağlantısı konusunu özellikle kaleme almak istedik. Eğer lokal ortamınızdan O365 veya Azure’a geçiş yaptıysanız ve artık on-prem servislere ihtiyacınız kalmadıysa, AD bağımlılığını da ortadan kaldırmayı düşünebilirsiniz. Biz de uzun zamandır beklettiğimiz bu planı, yeni yılla birlikte hayata geçirmeye karar verdik. Lakin temkinli olmakta her zaman fayda vardır. Bu yüzden M365 Admin Center a gidip AD Connecti devre dışı bırakmak yerine kullanıcılarımızı teker teker veya küçük gruplar halinde taşımaya karar verdik. Şimdi birlikte adımların üstünden geçelim.

 

Aslında işlemimiz çok basit. İlk olarak AD Connect tarafından eşitlenmeyecek yeni bir OU oluşturuyoruz.[/mk_fancy_title][mk_image src=”https://peakup.org/wp-content/uploads/2023/12/0-new-ou.png” image_size=”full” align=”center”][mk_padding_divider][mk_fancy_title size=”20″ font_family=”none”]Şimdi senkronizasyondan çıkaracağımız kullanıcıları buraya taşıyacağız.[/mk_fancy_title][mk_image src=”https://peakup.org/wp-content/uploads/2023/12/1-move_user.png” image_size=”full” align=”center”][mk_padding_divider][mk_fancy_title size=”20″ font_family=”none”]Şimdi de AD Connect üzerinde bir delta sync tetikleyerek değişikliğin yukarı yansımasını sağlayalım.[/mk_fancy_title][mk_image src=”https://peakup.org/wp-content/uploads/2023/12/2-sync-delta.png” image_size=”full” align=”center”][mk_padding_divider][mk_fancy_title size=”20″ font_family=”none”]Biz kullanıcıyı eşitlenmeyen bir OU’ya aldığımız için doğal olarak O365, bu kullanıcıyı sildi.[/mk_fancy_title][mk_image src=”https://peakup.org/wp-content/uploads/2023/12/3-confirm-user-deleted-1.png” image_size=”full” align=”center”][mk_padding_divider][mk_fancy_title size=”20″ font_family=”none”]Şimdi kullanıcıyı geri dönüştüreceğiz. Ama artık kullanıcının lokalde eşitlenecek bir karşılığı olmadığı için bir “cloud user” olacak.[/mk_fancy_title][mk_image src=”https://peakup.org/wp-content/uploads/2023/12/4-restore-user.png” image_size=”full” align=”center”][mk_padding_divider][mk_fancy_title size=”20″ font_family=”none”]Hemen kullanıcımız geri dönmüş mü onu kontrol edelim.[/mk_fancy_title][mk_image src=”https://peakup.org/wp-content/uploads/2023/12/5-confirm-user-restored.png” image_size=”full” align=”center”][mk_padding_divider][mk_fancy_title size=”20″ font_family=”none”]Son olarak kullanıcının Immutable ID değerini boşaltacağız ki, ileri bir tarihte tekrar bir eşitleme veya taşıma işlemine girişirsek bu değer bize engel olmasın.[/mk_fancy_title][mk_image src=”https://peakup.org/wp-content/uploads/2023/12/6-delete-immut-id.png” image_size=”full” align=”center”][mk_padding_divider][mk_fancy_title size=”20″ font_family=”none”]Yaptığımız işlemi kontrol edelim.[/mk_fancy_title][mk_image src=”https://peakup.org/wp-content/uploads/2023/12/7-confirm-immut-id.png” image_size=”full” align=”center”][mk_padding_divider][mk_fancy_title size=”20″ font_family=”none”]Ve işlem tamam. Artık kullanıcımız en başından O365’te oluşturulmuş gibi oldu. Admin Center’ı açıp son durumu kontrol ediyoruz ve kullanıcının yanında “Eşitleme Durumu” yazan sütuna baktığımızda bulut simgesini görüyoruz.[/mk_fancy_title][mk_image src=”https://peakup.org/wp-content/uploads/2023/12/8-confirm-user-oncloud.png” image_size=”full” align=”center”][mk_padding_divider][mk_fancy_title size=”20″ font_family=”none”]Artık kullanıcımızın AD Connect veya lokal AD ile hiçbir işi kalmadı. Eğer bu işlemi toplu olarak yapmak isterseniz tek ihtiyacınız olan bir CSV dosyası oluşturmak ve sonra aşağıdaki komut setlerini uygulayabilirsiniz.

 

Önce excelde aşağıdaki gibi çok basit bir dosya oluşturun. Tek sütun bizim için yeterli.[/mk_fancy_title][mk_image src=”https://peakup.org/wp-content/uploads/2023/12/9-user-list.png” image_size=”full” align=”center”][mk_padding_divider][mk_fancy_title size=”20″ font_family=”none”]Bu dosyayı aşağıdaki gibi kaydedin. CSV, UTF-8, Comma delimited (Bu kısım powershellin dosyayı doğru okuyabilmesi için önemli).[/mk_fancy_title][mk_image src=”https://peakup.org/wp-content/uploads/2023/12/10-save-list.png” image_size=”full” align=”center”][mk_padding_divider][mk_fancy_title size=”20″ font_family=”none”]Lokaldeki AD sunucunuz üzerinde bir powershell penceresi açın ve aşağıdaki komutları çalıştırın.

 

$users2move = Import-Csv C:dosyayoluusers2move.csv

$users2move , FOREACH-OBJECT {get-aduser -Identity $_.USERPRINCIPALNAME ,Move-ADObject -TargetPath “OU=CloudUsers,OU=HQ Staff,OU=PeakUp,DC=cloudbond365,DC=com”}

 

İkinci komutta targetpath parametresini kendinize göre düzenlemeniz gerekiyor.

Bu komutla beraber csv dosyasındaki kullanıcılar eşitlenmeyecek olan OU’ya taşınmış olur. Şimdi yine AD Connect üzerinde bir delta senkronizasyon tetiklenir. Bu noktada yine “get-msoluser -returndeletedusers” komutu ile sonucu gözlemleyebilirsiniz.

 

Şimdi csv dosyasında kullanıcılarımızın UserPrincipalName kısmını full yazalım. Yani kullanıcı[email protected] şeklinde düzenleyip kaydedelim.[/mk_fancy_title][mk_image src=”https://peakup.org/wp-content/uploads/2023/12/11-last-list.png” image_size=”full” align=”center”][mk_padding_divider][mk_fancy_title size=”20″ font_family=”none”]Tekrar csv dosyamızı içe aktardıktan sonra aşağıdaki komutlarla önce geri dönüşüm kutusundan geri döndüreceğiz, sonrasında da Immutable ID değerini boşaltacağız.

 

$users2move = import-csv C:dosyayoluusers2move.csv

$users2move , restore-msoluser

$users2move , set-msoluser -ImmutableId “$null”

$users2move , Get-MsolUser , select userpri*, immu*

 

Son komutla beraber işlem yaptığımız kullanıcıların bir listesi ve yanında Immutable ID değerleri listelenicek. İkinci sütunun boş gelmesini bekliyoruz tabii ki.

 

İşlem tamam 😊 Artık kullanıcılarımız lokalden bağımsız birer “Cloud User” oldular. Bundan sonra Azure AD üzerinden yönetmeye devam edeceğiz. Umarım okurken keyif almışsınızdır. İyi günler 😊[/mk_fancy_title][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][mk_image src=”https://peakup.org/wp-content/uploads/2023/12/azure_imza_son.gif” image_size=”full”][/vc_column][/vc_row]